Odsávání nebo vysavač do nové dílny

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Havran422
Příspěvky: 10
Registrován: 09 led 2018, 12:57

Odsávání nebo vysavač do nové dílny

Příspěvek od Havran422 »

Zdravím všechny diskutující, mám takový asi začátečnický dotaz. Vezmu to trochu zeširoka, snad mi to prominete. Chtěl bych si postupně vybudovat hobby dílnu na práci se dřevem. Prostor 6 x 4 m. Chci zkusit takovou tu domácí truhlařinu, řekněme od kuchyňského prkýnka přes drobný nábytek maximálně tak po dveře nebo schody v kusové výrobě, taky občas nějaké drobné hospodářské stavby a jejich vybavení (kurník, holubník...). Zpracovávaný materiál masiv, překližky spárovky, ne lamino dřevotříska.. . Dá se dělat i na koleně s pilkou, dlátem a hoblíkem, ale já nejsem tak zručný, tak bych si rád vypomohl několika přesnými stroji. Zatím mám jen ruční nářadí pokosku, ponornou pilu, horní frézku ...Makita, DeWalt, Bosch. Ideálně bych rád co nejdříve rozšířil o menší stolní pilu a srovnávačku s protahem. Více až jak se to vyvine, ale časem možná jo. Kvalitativně bych rád takovou tu lepší střední třídu, a to už není za úplně malý peníz, i když to samozřejmě nebudou profi stroje.
Konečně k dotazu. Momentálně mám možnost koupit za dobrou cenu asi slušný průmyslový vysavač od DeWaltu v Mkové třídě. Resp. už jsem jej i objednal. I když cena je dobrá, i tak je to přes 12 tis a kdybych lehce přidal, tak už můžu rovnou koupit odsávání v té výše zmíněné lepší střední. Líbil by se mi JET DC-1100CK. Na to abych koupil oboje teď nemám. Nutnější je investice do té pily a hoblovky. A tak se chci zeptat na názor vás zkušenějších jestli s výše popsanými plány nejít místo vysavače, který je spíše k těm ručním mašinám (které ale budu používat i dál), do toho odsávání? Možná se to zdá triviální, ale bez vlastní zkušenosti si neumím dost dobře představit co je v té dílně potřebnější, i když ideál je mít samozřejmě obojí. Díky za odpovědi.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Odsávání nebo vysavač do nové dílny

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

vítej na fóru. Vše záleží nejvíc na tom v jakém časovém horizontu chce do té pily a zejména hoblovky/protahu jít. Pokud brzy, pak bych asi nejdřív koupil odtah, protože hoblování nadělá řádově víc nepořádku než horní frézka nebo pokoska. Jak už jsi ale sám naznačil, opravdu je potřeba v zásadě obojí. Odtah dokáže přepravit velký objemy odpadu, ale nemá moc velkej podtlak. To vysavač podtlak má, ale zase toho tolik nepřepraví.

Taky se zkus zamyslet nad tím jakej máš poměr k prachu. Někteří lidi nedaj v dílně bez dýchací masky ani ránu, jiní to zas neřeší. Pokud máš blíž k prvnímu případu a hodláš svoje výrobky brousit nějakým strojním šmirglem, měl bys jít naopak asi nejdřív do vysavače, jinak to budeš špatně snášet. Navíc účinný odsávání šmirglu významně zlepšuje výsledky broušení a prodlužuje trvanlivost plátna. Horní frézku, mafla ani pokosku bych tak neřešil, z toho lítaj těžký částice a nadýchat se v zásadě nedají.

Ten konkrétní odtah osobně neznám, tam snad poradí jiní. Jedna věc je ale jistá - k ručním strojkům bude jakejkoliv odtah nepoužitelnej, nepřekoná tlakovou ztrátu úzké hadice a prakticky nic neodsaje. Rozhodně tady platí, že je to buď a nebo.

Hans
Havran422
Příspěvky: 10
Registrován: 09 led 2018, 12:57

Re: Odsávání nebo vysavač do nové dílny

Příspěvek od Havran422 »

Díky za odpověď,
podobné shrnutí jsem potřeboval abych si to sám srovnal. S nákupem hoblovky je to taky o příležitosti a zatím víc využiju ten vysavač, který se bude hodit napořád.
Pěkný den.
P.
Luky228
Příspěvky: 24
Registrován: 12 lis 2016, 21:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Odsávání nebo vysavač do nové dílny

Příspěvek od Luky228 »

Ahoj začínal jsem stejně,
jvalik má pravdu, pokud chceš dělat to co píšeš, budeš ve finále pořizovat vše co jsi napsal (a možná i mnohem víc).
Já jsem osobně odtah k velkým strojům vyřešil takto: https://youtu.be/-jBtiDTvVDg
Důvod je ten, že propouští minimum prachu oproti standardní variantě.
K ručním strojům samozřejmě vysavač. Za sebe bych bez odsávání v dílně nic nedělal.
Používám FESTOOL, Bosch a i “průmyslový vysavač Lidlu”.
Hoblovku s protahem jsem vyřešil takto https://youtu.be/oST6yGkVwQo
Od Feldra je to nejzákladnější co se dá pořídit a co z osobní zkušenosti vím, že funguje a je přesné (videa výrobků).
A konečně pila, když nebudeme řešit peníze, tak za mne druhá největší překážka je prostor.
Já na to svoje “šudlání” v dílně používám https://youtu.be/BoWskJD_K_I
Osobně bez problému, samozřejmě to má určitá omezení.

Luky
Avarax
Příspěvky: 73
Registrován: 28 črc 2017, 18:12

Re: Odsávání nebo vysavač do nové dílny

Příspěvek od Avarax »

Ja som riešil tiež to isté. V prvom rade som pozeral na cenu a využitie. Ak máš takú dielňu tak budeš musieť ťahať rúry atď. čo je plus peniaze. Ja som to doriešil tak, že som kúpil karchare WD 10 za 55€ ku tomu kýbeľ 20l kovový (musí byť ) a ku tomu separátor z alieexpresu . Prepojil rúrou s vysávačom a flexi hadicou 50 so strojom.

Výhoda je, že to mám na doske s kolieskami a pripojím to flexi 50 hadicou ku tomu čo potrebujem. Odsaje to aj piliny z hobľovačky a hlavne nestojí ma to nič. Kýbeľ vysypem do koša do sáčku nejde okrem trocha prachu nič a filter je úplne čistý a aj vzduch je dobrý.

Cena celkovo nepresiahla 90€ a má to výkon toho tvojho ale má to aj nevýhody. Musím to prepájať medzi pílou hoblovačkou atď. A pri hoblovaní sa to rýchlo zaplní a treba občas vysypať ale inak nevidím nevýhody. Z píli pokiaľ nejdeš robiť závodne tak to nenaplníš tými pilinami jedine čo mi to zaplní je hoblovačka. Ale v mojej garáži kde musím na koniec zaparkovať auto to inak nejde toto by som tam nenapchal a hlavne cena je mimo lebo tam potrebuješ toho veľa.

Potrebuješ kúpiť ten JET + rúry + flexi hadice + uzávierky na koniec a to je dupľom cena . Radšej som si povedal, že investujem do nástrojov ako do odsávania.
Havran422
Příspěvky: 10
Registrován: 09 led 2018, 12:57

Re: Odsávání nebo vysavač do nové dílny

Příspěvek od Havran422 »

Díky Luky,
pár tvých videí jsem už viděl a je super, že si s tím dáváš práci, pro inspiraci výborné. Zatím u mě určitě najde větší uplatnění ten vysavač a odsávání větších strojů se pokusím vyřešit něčím podobným jako máš na prvním videu. Ta hoblovka je paráda, až budu velký taky bych takovou bral.

I za Avaraxovy připomínky dík,
dneska se dá koupit všecko (když má člověk peníze) a občas se přestává myslet na to, je-li to všechno fakt nutné. Je dobré nechat se vrátit na zem, taky proto jsem ostatně ten dotaz psal. Do 90e se už teda nevejdu, ale odsávání za 700e teď řešit taky nebudu.
Avarax
Příspěvky: 73
Registrován: 28 črc 2017, 18:12

Re: Odsávání nebo vysavač do nové dílny

Příspěvek od Avarax »

Ak chceš môžem ti to odfotit keď pôjdem do garáže.
Havran422
Příspěvky: 10
Registrován: 09 led 2018, 12:57

Re: Odsávání nebo vysavač do nové dílny

Příspěvek od Havran422 »

Za nějakou fotku budu rád a třeba i někdo další. Přeci jen vidět to je lepší něž o tom jenom číst, no nejlepší je to rovnou vyzkoušet :)
Až ti to vyjde, díky.
Avarax
Příspěvky: 73
Registrován: 28 črc 2017, 18:12

Re: Odsávání nebo vysavač do nové dílny

Příspěvek od Avarax »

Tak som to dneska pofotil
https://imgur.com/a/cZrFm
https://imgur.com/a/J8jaH

Vysávač WD 2 najlacnejší čo majú z tesca v zľave. Stále je v ňom vrecko z dôvodu ešte odfiltrovania fakt jemného prachu z excentru. Vysávač cyklón 50mm vodárenské trubky. Cyklón z činy. Kýbeľ kovový. Kýbeľ naschvál kovový aby sa nezbortil. Má to takú silu že mi to skákalo tak som ten kýbel pripevnil a spravil tomu taký malý vozíček. Vysaje to všetko. Spoj medzi výkon a cyklónom je zaizolovaný silikónom ešte aj šróby. Výstup z vysávača je rúrka 50 na ktorej je zázračná strieborná páska ktorá tesní lepšie ako origo nástavec :D . Do cyklónu mám dve hadice.

1. Origo od vysávača https://imgur.com/a/xa6Tv do tejto koncovky som dal 50 hadicu zo zázračnou izoláciou a funguje v pohode. To používam na povysávanie podlahy keď úplne skončím alebo keď mám excentru pr na pripojenie na odsávanie s medzi kusom od kar.. za 20€

2. 50 mm flexii hadica cca 2m na pílu a hobľovačku.
Havran422
Příspěvky: 10
Registrován: 09 led 2018, 12:57

Re: Odsávání nebo vysavač do nové dílny

Příspěvek od Havran422 »

Díky, na něco podobného už jsem se díval na ytb, už jsem si na to i sehnal ty plechové sudy.
Odsáváš tím hobliny z normální hoblovky? Většinou mají připojení na 100-125mm. To by bylo super, nemusí to brát dokonale, stačí když nebudou hobliny lítat po celé dílně.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 10 hostů