Mortise and tenon

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Avarax
Příspěvky: 73
Registrován: 28 črc 2017, 18:12

Mortise and tenon

Příspěvek od Avarax »

Ahojte. Hľadal som čo možno najefektývnejší spôsob spájania dreva tak aby spoj nebol vidieť a došiel som k Mortise and tenon. Prepáčte neviem ako sa to nazýva u nás lebo na internete celkovo CZ/SK je toho minimum. Na YU je toho na mraky ale najviac sa mi páčilo toto video https://www.youtube.com/watch?v=VG5DvYK9Xzo&t=316s

Osobne chápem ako spoj funguje a čo som pozeral testy tak je dosť odolný. V prvom rade ale potrebujem na to nástroje teda frézky .

Prvom rade potrebujem frézku na vyrobenie miesta v dreve na IGM som pozeral pravdaže špirálové ktoré by mali biť na to priamo určené len sa neviem z toho vysomáriť. Sú 3 druhy pozitívne, negatívne. negatívne pozitívna. Prvom rade neviem čo to znamená druhom rade neviem ktorú z nich vybrať.

Druhá fréza čo potrebujem je na zaguľatenie ale tu už vôbec neviem akú vybrať. Má niekto skúsenosti s touto technikou ?
kiwi
Příspěvky: 106
Registrován: 01 úno 2010, 16:11

Re: Mortise and tenon

Příspěvek od kiwi »

No tak česky to je dlab a vložený čep, což je jeden ze základních spojů, doporučuju ti nějakou knížku se základama , v češtině jich pár je a v antikvariátech je sposta starších taky.
co se týká frézy, rozdíly mezi pozitivní a negativní je ve směru odvodu třísek což mají ostatně na IGM napsáno, protože chceš dlabat tak potřebuješ odvádět třísky pryč tak si zkus tipnout která bude vhodnější ;) a co se týká rádiusové frézy, tak záleží na průměru dlabací frézy když máš dlabací 8 no tak rádiusovou logicky 4 . Jinak já si vždycky těch pár čepů zaoblím hoblíkem (pro mě je to rychlejší než kvůli tomu štelovat frézku).
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Mortise and tenon

Příspěvek od Hans »

Nekoukal jsem na to video celý, takže nevím zda to tam pán neříkal, ale ještě upozorním na to, že takhle natěsno vloženej čep by měl mít odvodovou drážku na přebytečný lepidlo/vzduch, protože je to v podstatě píst. A když vidim jak to tam zatlouká, vzpomněl jsem si jak mi kdysi takhle praskl dlab - lepidlo je téměř voda a zatloukáním se určitě nestlačí :-)

Zaoblovací frézu jakoukoliv nejlevnější příslušnýho poloměru, tady není požadavek na kdovíjakej povrch, trochu drsnej je i výhodou.

Kromě vloženýho čepu se tomu snad říká i plovoucí čep, ale možná už je to anglicismus. Jinak tentýž princip využívá Domino.

Hans
Avarax
Příspěvky: 73
Registrován: 28 črc 2017, 18:12

Re: Mortise and tenon

Příspěvek od Avarax »

Ďakujem za rady. Kiwi vedel by si mi priamo nejakú knihu odporučiť?
Teda reznú som vybral 8 ako si poradil a pozitívnu .
https://www.igm.sk/igm-191-drazkovacia- ... s-8/?tab=0

A potom na zaokrúhlenie toto
https://www.igm.sk/cmt-c938-zaoblovacia ... -hm/?tab=2

ale pri tomto nie som si vôbec istý či je to správne.
kiwi
Příspěvky: 106
Registrován: 01 úno 2010, 16:11

Re: Mortise and tenon

Příspěvek od kiwi »

Konkrétní knížku neporadím, já tyhle základy mám ze školy, ale když občas v knihkupectví nebo antikvariátu listuju knížkama tak si myslím že většina takových knížek obsahuje +-to samý

dlabací fréza je ok. zaoblovací je taky použitelná, trochu jiný rádius v případě čepu nahraje roli (když to zaobluju hoblíkem tak to taky nijak extra přesný)
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Mortise and tenon

Příspěvek od Hans »

Já bych pro začátek doporučil třeba tyhle stránky: https://www.truhlarstvi-postaru.cz/inde ... rske-spoje

Pak jsou samozřejmě mraky knížek, velmi důkladná je například "Příručka pro truhláře" od Wolfganga Nutsche. Je poměrně exaktní, ale ne příliš populární. Nicmeně ty informace tam jsou.

Ty starší knížky bývají poměrně prakticky založený, ale pokud chceš něco co třeba přímo popisuje dlabání horní frézkou, koukej spíš na videa. Na tohle téma jich jsou stovky a tisíce. A i kdybys třeba nerozuměl anglicky, nevadí to - uvidíš postup a zhruba ho pochopíš i bez dalšího.

Ještě k tomu zaoblování - já bych se za nějakou tu ne zcela správnou frézu dokonce přimlouval - právě krz ten únik přebytečnýho lepidla.

Hans
Avarax
Příspěvky: 73
Registrován: 28 črc 2017, 18:12

Re: Mortise and tenon

Příspěvek od Avarax »

Problém u mňa je, že som človek ktorý nerád číta teóriu a najradšej mám prax. Preto najradšej kukám na videa ako čítať knihy, kde sa riešia blbosti. Zaujala ma váš postreh ohľadom odvodu lepidla. Kukal som videa a tie čepy tam tak vrazaju aj ostatní. Dokonca som našiel aj také, že to musí držať trením.
Naposledy upravil(a) Avarax dne 13 led 2018, 10:39, celkem upraveno 1 x.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Mortise and tenon

Příspěvek od Hans »

Ďjó móře...
Alialda
Příspěvky: 3
Registrován: 18 pro 2017, 19:53
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Mortise and tenon

Příspěvek od Alialda »

Ahoj, taky jsem v tom v minulosti trochu tápal, tak jsem si nakoupil literaturu a našel spoustu odpovědí na mé otázky, což jsem si nakonec ověřoval čtením těchto stránek a diskuzí, kde jsou praktické rady. Pokud můžu doporučit literaturu tak je to kniha Tesařské spoje - Manfred Gerner, kde jsou mraky spojů, dále kniha Truhlářské konstrukce - vydavatel Grada, autor Josten Elmar......
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 8 hostů