Jakou lamelovací frézku / lamelovačku?

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Ballantines84
Příspěvky: 13
Registrován: 04 led 2017, 08:42

Re: Jakou lamelovací frézku / lamelovačku?

Příspěvek od Ballantines84 »

zdenek305 píše:Ok díky za informaci. Možná, že si toho DeWalta nakonec přeci jen koupím. Zrovna jsem se dozvěděl ohledně tý Makity, že se do Česka momentálně dodávají 2 kvality - jedna ta normální klasická jako doteď a druhá se dováží z Polska a právě ta kvalita z Polska je údajně pěkný šmejd, jelikož prý jak se Makita dostává do Hornbachů, OBI a podobných obchodů, tak tam tlačí cenu dolů a šidí tam např. převody který dávají nově v plastu místo těch kovových. Zrovna jsem si potřeboval pořídit kartáčovací brusku od Makity a dozvěděl jsem se tohle tak doufám, že jsem za tu cenu nedostal nějakou tu horší kvalitu jestli tomu skutečně tak je.
Ono už když se podívám na tu novou lamelovačku od Makity tak je vidět, že je tam o něco víc plastu než na té mojí 22 let staré.
Ještě jednou díky za info, přeji šťastný nový rok a ať se daří. :)
A co si prostě do obchodu zavolat a zeptat se odkud je?
Nebo se to dá zjistit i ze sériového čísla:
If on the label is the letter A, the tool is manufactured in the USA.Letter D indicates a German manufacturer (Dolmar plants), the letter E indicates that the tool is made in Japan, the letter G - made in the UK.
Produced in Romania, marked with the letter R
But there is still a Chinese drills manufactured in China and is Y or K. letters


BTW Makita Polsko byla založena 1994 stejně jako Makita Mexiko
mihalo
Příspěvky: 74
Registrován: 30 kvě 2016, 20:10

Re: Jakou lamelovací frézku / lamelovačku?

Příspěvek od mihalo »

Virutex má vedení toho stolku jen hliníkové ližiny ,které po čase drhnou- musí se čistit a trochu mazat. Nastavení úhlu je jen na jedné straně přes šroub a na té druhé straně se to kroutí viz fotka. Oproti makitě mi přijde těžší.Bez použití vysavače při lamelování masivu se hned ucpe, ale to nemám jak porovnat s ostatními. V té době co jsem jí kupoval stála 11tisíc.
Obrázek

Obrázek
Vedle té pružiny to je to vedení hliník na hliník
zdenek305
Příspěvky: 12
Registrován: 27 čer 2016, 14:49

Re: Jakou lamelovací frézku / lamelovačku?

Příspěvek od zdenek305 »

Ballantines84 - díky za ty sériovky, přiznám se, že jsem vůbec nevěděl, že něco takovýho je - jsem vybaven skoro vším od Festoolu tak hlídat kvalitu nářadí jsem nemusel. Podle těch informací bych měl mít teda tu kartáčovačku Makity originální z Japonska, tak je to dobrý :)

mihalo - díky moc za fotky, zvlášť za ty s tím vedením. Teď když na to tak koukám, tak jsem si teda myslel, že za tu cenu tu kvalitu konstrukce budou mít o něco lepší. Makita to má teda asi určitě lepší to vedení, tam to je vedený na hlazených tyčích a ne takhle v hliníkových ližinách - a ten modrej Bosch vlastně to samý jak ta Makita.
Ale řekl bych, že při lamelování masivu se ucpe asi snad každá lamelovačka když to není odsávaný vysavačem - ucpávala se mi i ta Makita hodně a v práci ten Bosch to samý. U lamina to problém nebyl, tam lítal jenom prach ale ten masiv byl horší. To jsem třeba 6x nebo 10x zajel a bylo to ucpaný bez vysavače.
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Jakou lamelovací frézku / lamelovačku?

Příspěvek od werdio »

dewalt se neucpe....ad vedení makity, po 10 letech provozu bez vaklu, otázka, zda je kvalita současný výroby stejná
zdenek305
Příspěvky: 12
Registrován: 27 čer 2016, 14:49

Re: Jakou lamelovací frézku / lamelovačku?

Příspěvek od zdenek305 »

Zdravím pánové, zrovna nedávno si kolega shodou okolností pořídil taky novou lamelovačku - tu od Makity PJ7000J a když jsem byl u něj na návštěvě tak jsem se na ni schválně zašel podívat ať mi ji ukáže. A musím říct, že pan prodejce, který mi tenkrát tvrdil, že se sem dováží 2 kvality (1 dobrá originální a 1 špatná) tak asi vážně nelhal. Schválně jsem si s ní zkusil udělat pár spojů a po vyzkoušení musím říct, že to je celkem teda bída co se její konstrukce a kvality týče.
Měrka u lamelovacího kšiltu je o nějaký 1 mm úplně mimo a při seštelování výšky na přesných 9 mm (viz. foto) ukazuje na měrce nějakých 8 mm (navíc nebyla na koncích ani pořádně přilepená) - a ještě je ten číselník poměrně daleko od té červené rysky, takže se to celkem blbě šteluje když to je takhle daleko.
Dále je tam poměrně velká vůle na pojezdových tyčích - opticky asi tak 0,5 - necelý 1 mm když se s tím zahýbe do stran a vakl je i trochu na tom pevném sklápěcím kšiltu. - To ta moje jetá 22 let stará Makita takovýhle vůle teda neměla, respektive na těch pojezdových tyčích neměla vůbec žádné. A navíc mi ještě přijde, že červená měrka středu lamelovacího kotouče je na levé straně trochu níž než na pravé...
Tahle jeho teda není vyrobená v Japonsku ale má na štítku napsáno Made in U.S.A. s písmenem A na konci u výrobního čísla (jak tu psal níže Ballantines84). Nevím tedy, jak je na tom kvalitně ta originální z Japonska ale tahle z U.S.A. teda moc dobrá vážně není co se týká kvality a přesnosti. Kupoval si tu nejlevnější na internetu z obchodu odněkud ze Zlína (nebo snad ze Slovenska říkal?) a údajně by to měl být autorizovaný dodavatel Makity...
Chtěl bych tímhle jenom říct těm, kteří uvažují nad lamelovačkou od Makity, aby si na tohle dávali pozor a raději si ji došli do obchodu před koupí osobně prohlídnout/vyzkoušet jestli vám jde hodně o přesnost, jelikož to s těmi více dováženými kvalitami je zřejmě evidentně pravda.
53401a7b2b519d48237ebdb.jpg
53401a7b2b519d48237ebdb.jpg (167.37 KiB) Zobrazeno 15080 x
1e228b62663abbf0706635a.jpg
1e228b62663abbf0706635a.jpg (135.63 KiB) Zobrazeno 15080 x
006e65291ef06c9c47fe73e (2).jpg
006e65291ef06c9c47fe73e (2).jpg (244.27 KiB) Zobrazeno 15080 x
Havran422
Příspěvky: 10
Registrován: 09 led 2018, 12:57

Re: Jakou lamelovací frézku / lamelovačku?

Příspěvek od Havran422 »

Nemůžu přidat vlastní zkušenost, ale taky jsem se na to v poslední době dost díval a pocitově bych asi volil ten DeWalt, ale je to fakt spíš pocit.
Dlouhodobě používám v hobby dílně věci od Makity a byl jsem spokojený, ale je zjevné, že se z poloprofi za slušnou cenu přesouvají k lepší hobby třídě. Stejný osud provází Metabo, modrý Bosch, ten DeWalt k tomu nemá daleko a navíc tam podle mě bohužel celkově kašlou na evropský trh. U Makity to žačalo být zřejmé, když se ve velkém objevila v hobbymarketech. Pořád se u všech těch značek dají objevit jednotlivě velmi slušné stroje za rozumné peníze u Makity třeba pro mě ohraňovací frézka RT0700 nebo ponorná pila. Pokud chce člověk něco lepšího tak musí jít k Festoolu apod. ale tam podle mě o něco lepší kvalita nevyrovná často dvojnásobnou cenu. Jsou to věci pro profíky, kteří si je dají do nákladů. Opravdu kvalitní stroje za tomu odpovídající cenu na trhu nejsou. Buď kvalita za nehorázné peníze nebo kompromisy.
Pokud jde o dvojí kvalitu Makity, tak je to podle mě jednoznačná blbost a jen snaha oficiální distributora mít vše pod svou kontrolou. Mám věci z oficiální distribuce, neoficiální i hobbymarketu a nevidím rozdíl.
zdenek305
Příspěvky: 12
Registrován: 27 čer 2016, 14:49

Re: Jakou lamelovací frézku / lamelovačku?

Příspěvek od zdenek305 »

Ještě jen doplním: kolega má blízko bydliště větší prodejnu Makity, byl si tam kupovat nějaké vrtáky a schválně sebou vzal tu lamelovačku jestli by mu tam k těm věcem, co jsem tu psal, něco řekli jestli to je chyba nebo jestli to je normální (jednalo se hlavně o ten nepřesný číselník a vůli na pojezdech) - tak trochu jsem ho k tomu přemluvil, jestli až bude mít cestu kolem toho obchodu, tak jestli by jim to tam nevzal ukázat, jelikož by mě to zajímalo, co k tomu řeknou. No a řekli mu tam, že ta vůle na pojezdech je úplně normální a když se ptal na ten nepřesný číselník, tak mu prodejce vysvětloval nějaký blábol o tom, že ta míra je braná od vrchní hrany lamelovacího kotouče a není to brané jako střed toho kotouče a že to ukazuje správně. Čili když jsme měřili přesných 9 mm na střed kotouče (o tloušťce nějakých 3,8 mm) a ukazuje to 8mm tak je to prý správně, jelikož to je brané od hrany kotouče a ne od středu - což je podle mě nesmysl, protože třeba u vrtání kolíků taky měříte střed vrtáku/nástroje a ne nějakou jeho vrchní hranu, např. Domino 500 od Festoolu je při dominování těch nejmenších kolíků průměru 4 mm taky braná vždy na střed nástroje a nikdy ne od vrchní hrany - a jestli to chce mít nějak na středu tak že si ten číselník může odlepit a posunout výš jestli mu to vadí nebo ať si na to zvykne a počítá tam ten 1 mm. Buď tomu ten prodejce nerozuměl a nebo chtěl jen takhle okecat to, že to je zkrátka o 1 mm nepřesný ten číselník.
Jinak se ho schválně ještě ptal, jak je to s těma kvalitama, jestli se jich sem dováží více a to mu řekli že ne, že to je blábol a že se sem dováží jen jedna kvalita. Možná, že to s těmi více kvalitami bude nejspíš vážně nějaký blud, ale to by pak bohužel znamenalo, že Makita ve kvalitě poměrně dost pohoršila. Zas na jednu stranu to chápu, že když ty dnešní lamelovačky od nich stojí okolo 6 nebo 7 tisíc (a hlavně je ta značka tlačená do hobby obchodů viz. Hornbach, OBI atd.), tak je to něco kvalitně jinýho než ta jejich stará lamelovačka 3901, která stála tehdy okolo 15-20 000. Teď když nad tím přemýšlím, tak jsem možná tu moji starou Makitu 3901 neměl vyměňovat a měl jsem ji nechat opravit, i když byla přes 22 let stará, tak zkrátka byla kvalitně lepší - při nejmenším měla aspoň přesný číselník a neměla vůle na pojezdech. Už asi chápu, proč se ty staré lamelovačky od Makity prodávají na bazoši/sbazaru stále třeba i za 5 000 kč - tu svoji starou jsem tam zkusil dát za 2 000 Kč s tím, že už je opotřebovaná a má špatný vypínač a do 3 dnů byla pryč...
mihalo
Příspěvky: 74
Registrován: 30 kvě 2016, 20:10

Re: Jakou lamelovací frézku / lamelovačku?

Příspěvek od mihalo »

Ještě bych upřesnil k blábolu jiných kvalit Makit.
Aby bylo jasno,
Hornbach prodává třeba kombi frézu MAKITA RT0700CX2J za cca 4990 kč a jiný kamenný nebo internetový obchod za 6500 kč. Čím to je ???
To je jednoduchý "marže" Hornbach si může dovolit dát tu nejnižší cenu (prodá toho randál)
zato nějaký kamenný obchod s přestřelenými cenami je rád,že prodá jednu za měsíc tudíž za víc peněz. Tak to prostě chodí.
Že Makita šla s kvalitou dolu to se ví už dávno.
Jinak strojky vyrobené v Japonsku jsou k o poznání kvalitnější nežli z Číny.
Makita některé nářadí vyrábí v Japonsku -to je pouze to jestli má patent v Japonsku jinak je vše převážná část z Číny. Statory a rotory se vyrábí i pro Japonské fabriky v Číně (zase jde o cenu).

Továrny společnosti Makita jsou v Japonsku, Číně, USA, Kanadě, Mexiku, Brazílii, Německu a Velké Británii.
Tudíž k nám se dostane nářadí jen z Japonska a Číny a z Německa některé náhradní díly.
Davson12
Příspěvky: 9
Registrován: 19 srp 2014, 09:44

Re: Jakou lamelovací frézku / lamelovačku?

Příspěvek od Davson12 »

A do nějaké dílny, kde se používá frézka častěji je lepší asi nějaká dražší co ? Já chci pořídit jednu a viděl jsem, že mají https://www.tomek-naradi.cz/frezky-na-lamely/ za 2 tisíce a pak něco za 13 tisíc. Je potřeba kupovat tu druhou? Nebo v pohodě postačí ta levná? Nechce se mi dvakrát moc utrácet.
Ponty
Příspěvky: 127
Registrován: 26 pro 2016, 14:19
Bydliště: Cheznovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou lamelovací frézku / lamelovačku?

Příspěvek od Ponty »

Člověk může bejt blbej, ale musí si umět poradit.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 13 hostů