Pásová pila II

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
HonzaD
Příspěvky: 21
Registrován: 27 zář 2017, 11:33

Pásová pila II

Příspěvek od HonzaD »

Zdravím všechny,
toto super fórum o dřevě sleduji již nějaký ten pátek a měl bych na zdejší borce pár dotazů. Prací se dřevem se neživím, takže čistě hobby. Chci si letos udělat předčasného Ježíška a řeším nákup pásové pily. Přečetl jsem si na toto téma všechno možný, prolezl YouTube a dopracoval se k tomuto výběru: JET JWBS-18Q, Holzkraft HBS 433, k Hammeru jsem jen tak uslintaně vzhlížel s velkou uctivostí. Holzkraft mě minulý týden maximálně zklamal, když jsem ho pruboval na showroomu BOW v Olomouci, JETku jsem viděl už dřív v IGM v Brně.

A do toho mi najednou přistál ve schránce akční katalog od Feldera s pozvánkou na Woodtec a bylo rozhodnuto. Mají akci na Hammera N4400 vč. X-Life vedení. Po domluvě jsem pilu viděl v pátek na jejich stánku v Brně ještě před výstavou a hned ji zamluvil jako výstavní vzorek s vlastním odvozem (mám to cca. 12 km z výstaviště). Celkové zpracování je v porovnání s Holzkraftem i JETem nesrovnatelné, tak jsem nemohl jinak.

V mé pididílně bude muset pásovka na pojízdný podstavec s kolečky s vysouvací kladkou, kterou mám již odzkoušenou na hoblovce a naprostá spokojenost. 230kg vysunu i bez klíče a mašina se ani nehne. Trochu se jen obávám vyššího těžiště a případného naklápění stroje při práci. Time, máš v tomto směru nějaký problém na Tvém pojízdném podstavci s pásovku?

Rád bych se zeptal, jestli má někdo zkušenosti s tím keramickým vedením, mělo by být logicky přesnější než rolny. Na instalačním videu u X-life dorazí keramická vodítka přímo na pás bez jakékoli mezery. Máte to taky tak nastaveno?
Hylopetes, na Tvém blogu jsem si všiml, že máš Hammera i s keramikou, spokojenost?

Používáte to jejich pokosové pravítko? Jak je to přesné v drážce stolu? Nebo je lepší něco zbastlit. Úplně jsem totiž na ten pokos na výstavišti zapomněl.

Podle doporučení zkusím jít do pásů Dakin Flathers a to typ Carbon Flexback, bo nad karbidovým od Simondse (jak myslím psal Jiří) se mi z ceny roztřásla kolena.
Na tvary bych objednal Carbon Flexback 6x0,65 skip 4z./inch, pro rovné řezy mám trochu dilema. Jít do Carbon Flexback 25x0,9 skip 3z./inch nebo jít do menší šířky s Carbon Flexback 20x0,8 regular 6z./inch pro hladší řezy? V té max. šířce 25mm pro moji pilu má pás v typu regular 10 zubů a to už se bojím ucpávání a zahřívání. Ale zase 25mm bude mít větší tuhost při vyšším řezu. Je mi jasné, že praxe ukáže.

Předem děkuji za jakoukoli radu a zkušenost.
Jen mi prosím nepište, že jsem vybral blbě, neb se už na pilu těším jak malej Jarda :D

Honza
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Pásová pila II

Příspěvek od miru01 »

Ahoj, nemám s touto pásovkou žádnou zkušenost, ale myslíš si, že na ní napneš pás tl. 0,8 resp. 0,9 mm?
HonzaD
Příspěvky: 21
Registrován: 27 zář 2017, 11:33

Re: Pásová pila II

Příspěvek od HonzaD »

Také zdravím a dík za upozornění.
Pro jistotu jsem se teď díval na pásy, které dodává přímo výrobce pily a tam je to:
Š= 6mm, tl.= 0,6mm
Š= 19mm, tl.= 0,7mm
Š= 25mm, tl.= 0,9mm
Tak by to mělo být OK, ale ještě jednou dík. Je to moje první pásovka, tak raději kontroluji vše dopředu.

Honza
Jiří
Příspěvky: 54
Registrován: 11 lis 2016, 11:18
Bydliště: Vraclávek

Re: Pásová pila II

Příspěvek od Jiří »

Ahoj Honzo

gratuluji k novému mazlíkovi.
Můžeš mi prosím poslat SZ s cenovkou? Pro představu, kam může Felder s cenou cuknout.

Předem dík!
HonzaD
Příspěvky: 21
Registrován: 27 zář 2017, 11:33

Re: Pásová pila II

Příspěvek od HonzaD »

Zdravím,
v poslední době jsme měl několik dotazů na SZ, co jsem použil za kolečka s výsuvnou kladkou na hoblovku (viz. příspěvek výše). Tak pokud by to ještě někoho zajímalo, tady je můj výběr pro hobbysty, kteří musí kvůli místu neustále šibovat s mašinama.
Po nějakém pátrání jsem narazil na kolečka Blickle HRP-POA-45G, odkaz vč. rozměrů je zde:
http://www.blickle.cz/v%C3%BDrobek/HRP-POA-45G-757018

Vybral jsem ten nejmenší typ z řady HRP-POA s průměrem kola 45mm a nosností 180 kg, takže 4 kola unesou a uvezou 720kg. Kolečka jsou všesměrová a jezdí fakt excelentně, hoblovka 230kg se dá přemístit i jedním prstem. Teda pokud je trochu rovná podlaha. Zvládne to i ta moje, když se potřebuje někam dostat přes můj bordel :)
Většina mobilních podstavců (třeba od IGM) má 2 kolca jen do jednoho směru, takže s tím nejde moc manipulovat na malé ploše.
Zdvihací kladka je z nějaké tvrzené gumy a vysouvá se takovým oranžovým otočným věncem. Ten má zářezy pro vysunutí zdvihací kladky pomocí klíče, ale jde to v pohodě jen prstem s případným nepatrným pozdvihnutím desky pod strojem druhou rukou.
Kladka se dá vysunout až na nějakých 8mm pod rovinu kola, ale úplně stačí ani ne 1mm, mám vyzkoušeno. Když se tak vysunou všechny 4 kladky, tak stroj stojí, jak kdyby byl přišroubován k podlaze.
Stejná kolečka jsem nakonec dal i pod pásovku.
Hobl 4.jpg
Hobl 4.jpg (59.88 KiB) Zobrazeno 5965 x
Hobl 3.jpg
Hobl 3.jpg (67.59 KiB) Zobrazeno 5965 x
Pila 2.jpg
Pila 2.jpg (62.66 KiB) Zobrazeno 5965 x
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 24 hostů