Moje "nová" pila

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
kiwi
Příspěvky: 106
Registrován: 01 úno 2010, 16:11

Moje "nová" pila

Příspěvek od kiwi »

Musím se pochlubit. Stal jsem se šťastným majitelem téhle pily. Když Petr před časem ukazoval svou pilu Jet, tak jsem si říkal že nějaká taková by se mi taky líbila, moc jsem v to nedoufal, ale mít nějaký sen není na škodu. Nakonec se ale zadařilo a tenhle mazel se dostal ke mně. Jedná se o pilu Tauco. Což je vlastně tradiční americká pila Delta Unisaw, ale pod touhle značkou se prodávala třeba ve Velký Británii. Odtud jí mám i já. Koupil jsem ji na ebay skoro doslova za pár liber. Vlastně přeprava z UK stála o trochu víc než samotná pila. Když pila přišla, tak jsem byl tak natěšenej že jsem ji začal rozebírat dřív než jsem ji vyfotil (musím ji trochu rozdělat, abych jí dostal do dílny v patře), takže fotka ve složeným stavu je z aukce. Další fotky jsou už po drobném rozebrání a základním očištění. Pilu se chytám celou renovovat. Podle prvotního ohledání bude stačit je vyčistit a asi vyměnit ložiska na hřídeli. Pila zvenku i zevnitř vypadá dost dobře na to že ji je asi 70 let, takže se budu snažit zachovat původní patinu. Ani není moc napadená kutilem, šílenej vypínač co tam byl půjde do pryč, bohužel po původním vypínači zbyl jenom štítek, ale elektriku budu muset udělat stejně znovu, tak třeba se mě podaří sehnat nějaký vhodný dobový vypínače. Motor je původní 3fázový a protože mám v dílně jenom jednu fázi tak musím koupit frekvenční měnič. Zatím jsem ve fázi rozebírání a prozkoumávání a shánění dokumentace a informací.
Přílohy
t0001.jpg
t0001.jpg (115.55 KiB) Zobrazeno 17855 x
t0002.JPG
t0002.JPG (128.41 KiB) Zobrazeno 17855 x
Stůl je spíš špinavý a mastný než orezlý
Stůl je spíš špinavý a mastný než orezlý
t0003.JPG (130.56 KiB) Zobrazeno 17855 x
Před očištěním
Před očištěním
t0006.JPG (150.97 KiB) Zobrazeno 17855 x
Po očištění
Po očištění
t0007.JPG (146.27 KiB) Zobrazeno 17855 x
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Moje "nová" pila

Příspěvek od werdio »

ta je parádní :-) Jen zjisti jestli ten motor je na frekvenční měnič použitelnej
kiwi
Příspěvky: 106
Registrován: 01 úno 2010, 16:11

Re: Moje "nová" pila

Příspěvek od kiwi »

Neměl by to být problém.Na tomhle fóru o starých strojích (http://www.owwm.org) spousta lidí používá frekvenční měnič u těch motorů bez problémů. A já vlastně použiju frekvenční měnič jenom na změnu z 1f na 3f, řídit otáčky nepotřebuju. I když možnost plynulého rozběhu a brzdy určitě není k zahození ;) .
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Moje "nová" pila

Příspěvek od werdio »

Jen se musíš kouknout jeslti ten tvůj motor má vyvedený všechny konce vinutí a jestli jde přepojit do trojuhelníka (někdy to u některých motorů nejde, protože spojení vinutí je uvnitř motoru a není vyvedeno. Pokud vede z motoru šest drátů a na svorkovnici je šest šroubů (+PE), z toho tři propojený propojkou, máš vyhráno.
kiwi
Příspěvky: 106
Registrován: 01 úno 2010, 16:11

Re: Moje "nová" pila

Příspěvek od kiwi »

Tohle už jsem trošku študoval jak na to, ale i tak díky. Jinak na videu níže je ten samý motor co mám já, běžící přes frekvenční měnič.
https://www.youtube.com/watch?v=o8PTHkjwdeA
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Moje "nová" pila

Příspěvek od miru01 »

Nebude jednodušší a levnější dát tam jednofázový motor? Amící jsou někde jinde a nežijí všude v luxusu 3fázové sítě a pak to řeší měničem.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Moje "nová" pila

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

gratuluju k nové pile! A jen přidám drobný upozornění - s tou brzdou měničem bych to nepřeháněl, pokud budeš používat dado set. Je to už docela těžkej nástroj a mohlo by se to povolit.

Hans
kiwi
Příspěvky: 106
Registrován: 01 úno 2010, 16:11

Re: Moje "nová" pila

Příspěvek od kiwi »

miru01 píše:Nebude jednodušší a levnější dát tam jednofázový motor? Amící jsou někde jinde a nežijí všude v luxusu 3fázové sítě a pak to řeší měničem.
To určitě nebude, protože za první chci zachovat originál motor, a zadruhý původní motor má atypický upevnění a musel by se dělat adaptér na uchycení, nehledě na to že je problém sehnat motor, aby se tam velikostně vlezl, protože tohle je starší model s malým bočním otvorem na motor a při naklánění kotouče tem motor docela těsně míjí některý části pily. Novější typy mají velkou čvercovou díru pro motor a tam už to je jednodušší.
kiwi
Příspěvky: 106
Registrován: 01 úno 2010, 16:11

Re: Moje "nová" pila

Příspěvek od kiwi »

jvalik píše:Ahoj,

gratuluju k nové pile! A jen přidám drobný upozornění - s tou brzdou měničem bych to nepřeháněl, pokud budeš používat dado set. Je to už docela těžkej nástroj a mohlo by se to povolit.

Hans
Díky. S tou brzdou máš pravdu, ono i s normálním kotoučem to chce najít vhodnou míru zpomalení. Dado set jsem nikdy nepožíval, ale když ta možnost bude tak ji asi využiju, pak bych musel asi brzdu vypnout. Nebo upravit hřídel a dát tam kolíčky proti protočení jako to má třeba Felder.
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Moje "nová" pila

Příspěvek od werdio »

tak jestli je motor ok, tak určitě zachovat...přeci jen 3f do pily patří
A co to vlastně stálo?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 2 hosti