Výroba - švartny, nákližky, poddýžky z vlasního dřeva

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
drevost
Příspěvky: 9
Registrován: 17 led 2017, 14:16

Výroba - švartny, nákližky, poddýžky z vlasního dřeva

Příspěvek od drevost »

Poprosím o radu či doporučení. Mám vlastní ovocné dřevo - kmeny 2-3 m délky a max. 35-40 cm průměru a potřeboval bych z něho nařezat švartny - dýhu tlustou 3-8 mm nejlépe 5mm.
Poradíte kdo takovou službu dělá a ten materiál nesprasí? Nebo to zvládne každý truhlář s pásovkou a tenkým pilovým listem?
drevost
Příspěvky: 9
Registrován: 17 led 2017, 14:16

Re: Výroba - švartny, nákližky, poddýžky z vlasního dřeva

Příspěvek od drevost »

Nikdo nemáte žádnou zkušenost?
Docela mne navnadilo toto:
http://woodgears.ca/bandsaw/resaw_guitar.html
http://woodgears.ca/bandsaw/index.html
Pásovku ani zkušenost s ní, ale nemám :-(
Otázek je spousta. Jaká by to zvládla, pokud vůbec, jaký by měl být pilový pás? Nařezat to nejdříve na fošny a pak teprve na švartny?
Kdo prosím poradí zda toto je schůdná cesta, nebo slepá ulička?
drevost
Příspěvky: 9
Registrován: 17 led 2017, 14:16

Re: Výroba - švartny, nákližky, poddýžky z vlasního dřeva

Příspěvek od drevost »

Takže poraď si sám, tady nikdo neporadí :( Údajně vyladěná pásovka to asi zvládne...
Nicméně půjdu cestou že to nařeže profi dodavatel se strojem, který je na to určený viz.: http://www.neva.cz/thin-cutting-band-sa ... iption.htm
ANTIN
Příspěvky: 15
Registrován: 07 dub 2013, 09:30

Re: Výroba - švartny, nákližky, poddýžky z vlasního dřeva

Příspěvek od ANTIN »

Jak říkáš-profi stroj,tam kde řežou třeba švartny na plovoucí podlahy,je asi ta nejlepší volba. Na druhou stranu-to video co tu máš je krásné,ale pokud máš špalky 30-40 v průměru,tak ten matroš co tam rozřezávají je tak ze dvoumetrového průměru. A v tom ovocném dřevě po rozřezání to bude dělat pěkné psí kusy-podle toho,jak jsou ty kmeny točité,svalové a sukaté. mám strach,že máš přehnaná očekávání....
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Výroba - švartny, nákližky, poddýžky z vlasního dřeva

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

to je těžký, běžnej stolař dnes se švartnama moc nepracuje a pokud vůbec má pásovku, tak málokdy vyštelovanou tak, aby mohl řezat švartny. Upřímně řečeno většina stolařů co jsem kdy potkal považuje poskákaný povrch řezu za jediný možný. Tedy abych odpověděl - ne, nezvládne to každý stolař.

Po mojem soudu však lze k tomuto účelu upravit kdejakou pásovku, pokud nemá nějakou vysloveně neřešitelnou vadu. Já si takto například před časem upravil nějakou Harbor Freight/Central Machinery pilu, takovýho toho prcka co maj v US v každý garáži. Není to žádná super pila, ale s trochou péče to jde. Zkoušel jsem řezat ořech, bylo to celkem obyčejnym pásem asi za stovku metr, no a povrch byl skoro jak hoblovanej - což je na lepení švartny možná až na škodu. Občas se někde objeví reklama na stelitovaný pásy, ale tam jde spíše o rychlost řezání než o nutnost.

Že bych ale na malou pásovku naložil dvoumetrovej kmen, to určitě ne. To se pořádně nedá ani na sebevětší pásovku, k tomu už musí být nějaká forma kolejnicovýho vedení. Jinak se to nedá udržet rovně.

Konkrétní firmu co to dělá neznám, ale onehdy jsem kupoval takovej malej mobilní katřík a chlapík co to vyrábí mně říkal, že tim řeže i švartny pro nějakého houslaře či co. Tedy konkrétně z ležícího kmenu. Chceš-li kontakt, napiš mi SZ - nechci tu dělat nikomu žádnou reklamu, byť se ta firma běžně vyskytuje na veletrzích.

K poznámce o kroucení a točitosti se připojuju - onehdy jsem rozpáral kmen nevelké meruňky a už z toho mam vrtule. A to jsem si dával zatraceně pozor abych řezal rovnoběžně s duší. Holt je to točitý...

Hans
drevost
Příspěvky: 9
Registrován: 17 led 2017, 14:16

Re: Výroba - švartny, nákližky, poddýžky z vlasního dřeva

Příspěvek od drevost »

Díky za info i zkušenosti.
Škoda že truhláři přešli na práci s unifikovaným materiálem :-( Přeci za truhlářem jdu nejenom abych měl něco na míru, ale také proto aby to bylo jiné i po stránce designu=kresby a tady švartna či dýha ušetří majlant za exoticky vyhlížející masiv... a navíc to vyrostlo na zahrádce za domem ;)
Pokud to dopadne s tím profi zařízením, tak pro něj je potřeba nařezat klády na fošny nebo hranoly max. 300mm široké, Řezat švartny přímo z kmene na tom nejde.
Jedna z možností jak ke švartnam přijít byl i pořez přímo z kmene pomoci pásového katru. Zajímavé to je, protože by se ušetřila jedná operace-pořez na fošny... Ja našel jeden, kde podle několika videí na trubce to vypadá, že by to zvládl viz. třeba toto https://www.youtube.com/watch?v=GYcgkGYSiFc pokud se tloušťky týče, ale jak by to bylo s kvalitou povrchu to není poznat. Potenciální volba na tento katr padla také pro používané specifické pilové listy s tloušťkou 0,9mm. Chtělo by to vyzkoušet, ale neznám nikoho kdo něco takového provozuje :-(
ANTIN
Příspěvky: 15
Registrován: 07 dub 2013, 09:30

Re: Výroba - švartny, nákližky, poddýžky z vlasního dřeva

Příspěvek od ANTIN »

Opět moc pěkné videjko-co to řeže?-aha SMRK. Co chceš řezat ty? ovocné dřevo! Pokud jsou ty kmeny navíc ještě obeschlé, dostáváš se,co do požadavků na kvalitu pásu,napnutí pásu,rychlost posuvu a chlazení pásu ,do naprosto jiných dimenzí! A co se týče ušetření-pokud se nejedná o abnormálně drahý materiál,nebo sériovou výrobu,dýhování a podobné pracovní operace prodraží výrobek nad cenu masivu...
Vítek75
Příspěvky: 2
Registrován: 28 črc 2017, 22:31

Re: Výroba - švartny, nákližky, poddýžky z vlasního dřeva

Příspěvek od Vítek75 »

Dobrý den,
jsem amatér a práci se dřevem mám jako hobby. Podobný problém řeším velmi často - máme sad, takže ovocného dřeva mám celkem dost. Dělám z něj různé krabičky a začínám i s intarzií, resp. inkrustací, protože to, co používám, má cca 3 mm tloušťku. Materiál si připravuji na obyčejné stolní kotoučové pile s kotoučem pro podélné řezání s SK plátky. Nejprve kmen nebo větev, který schnul aspoň dva roky, srovnám pořízem nebo rašplí ze dvou stran, které nemusejí být ani na sebe kolmé. Provedu první řez - uříznu jen kůru s kouskem dřeva. Tím si vytvořím rovinu pro lepší vedení podle podélného pravítka. A pak už řežu plátky silné podle potřeby - silnější část polena/kmenu jezdí po pravítku, na druhé straně kotouče odpadávají požadované plátky. Nejslabší plátek měl cca 2 mm, ale běžně řežu kolem 3-5 mm. Pokud není plátek dokonale rovný, použiji smirek. Většinou ale brousím až finál do roviny. Pro moji práci mi stačí šířka cca 7-10 cm (podle průměru kotouče) a délka do 50 cm. Chápu, že pokud potřebujete tenký plátek a šířce 30 cm a délce 2 metry, tak to takhle nepůjde, ale třeba jen pro inspiraci.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot], Google [Bot] a 7 hostů