jakou stolní pilu

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
sekvoja
Příspěvky: 46
Registrován: 14 kvě 2017, 08:07

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od sekvoja »

Ďakujen za poznatok,
tu Festool CS 70 som len videl vystavenú v jednom obchode,ale nepoznám nikoho s reálnymi skúsenosťami.Na YouTube je dostatok videí a väčšinou pozitívne reakcie.
Je mi jasné ,že liatina to nie je ale dá sa tomu trošku pomôcť dorobením podstavca pod pílu.
Oproti tvojej zostave je tam aj silnejší motor /tuším 2200kW/ + konštrukcia je pevnejšia aj keď na dáke ťahanie fošní to nebude.
Na hrubé formátovanie mám mafla,tak potrebujem niečo na presné dokončenie.
A to by aj bola moja otázka na človeka s reálnou skúsenosťou...či je možné s touto pílou dosiahnuť serióznu presnosť a prípadne + -
Luky228
Příspěvky: 24
Registrován: 12 lis 2016, 21:03
Kontaktovat uživatele:

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od Luky228 »

sekvoja píše:Ďakujen za poznatok,
tu Festool CS 70 som len videl vystavenú v jednom obchode,ale nepoznám nikoho s reálnymi skúsenosťami.Na YouTube je dostatok videí a väčšinou pozitívne reakcie.
Je mi jasné ,že liatina to nie je ale dá sa tomu trošku pomôcť dorobením podstavca pod pílu.
Oproti tvojej zostave je tam aj silnejší motor /tuším 2200kW/ + konštrukcia je pevnejšia aj keď na dáke ťahanie fošní to nebude.
Na hrubé formátovanie mám mafla,tak potrebujem niečo na presné dokončenie.
A to by aj bola moja otázka na človeka s reálnou skúsenosťou...či je možné s touto pílou dosiahnuť serióznu presnosť a prípadne + -
Vždy bude záležet na tom, jak "rovná" je hrana, která bude na dorazu. Jak je člověk po celou dobu řezu schopen držet přitlačený materiál u dorazu, na tloušťce a druhu materiál a td.....
Kdyby jste byl z Prahy nebo sem měl náhodou cestu, není problém odzkoušet.
https://youtu.be/BoWskJD_K_I
sekvoja
Příspěvky: 46
Registrován: 14 kvě 2017, 08:07

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od sekvoja »

Tak to môžem len súhlasiť...základ je pevne zaaretované pravítko a samozrejme zručnosť.
Vyzerá to že s Festool CS 70 tu moc majstrov skúsenosti nemá :(
Martin86
Příspěvky: 13
Registrován: 18 zář 2017, 16:44
Bydliště: Havířov

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od Martin86 »

Zdravím vespolek,
nechci zakládat zbytečně nové téma, tak oživím tady toto. Rozhodl jsem se,že se začnu věnovat trochu truhlařině a začal bych vyrábět něco domů, pro rodinu atd... Truhlařina mi není cizí (jsem vyučený truhlář), ale cca dvanáct let jsem okolo dřeva nic nedělal, tak se do toho budu muset dostat.
Na zahradě u rodičů je dílna po dědovi, ve které jsem se jako dítě vše učil. Máme tam starou srovnávačku s protahovačkou, spodní frézu, pásovou pilu (urvanou ;) ) a pásovou brusku, plus spoustu ručního nářadí. Takže nějaký ten základ by byl. Jediné, co momentálně řeším je pila, na které bych získal pěkný řez. Jediné co mám, tak jsou dvě cirkulárky domácí výroby, na takovéto domácí řezání je to plně dostačující (zkrácení hranolků atd...), ale když bych chtěl přesný řez tak s tím na tom nepochodím, není tam žádné pravítko.
A to je můj první dotaz, nemá tady někdo z Vás předělanou domácí pilu tak, že tam má pravítko na podélný a příčný řez? Pila má kovový stůl, ale nejsou tam žádné drážky, tak nevím, jak bych docílil nějakého přípravku, boxu, tak jako od amerických youtuberů...
Chtěl bych dělat hlavně z masivu, mohu mít neomítané řezivo za dobrou cenu, ze kterého bych chtěl dělat spárovky, ale nevím, jak bych to pak řezal "na přesno". Vím , že na hrubo by se dalo maflem jak na podélný a příčný řez ale co pak.
Tím se dostávám k druhému dotazu, stačila by mi na řezání na přesno ze začátku např. pokosová pila (viz odkaz)? Nebo bych měl pořídit něco jiného? Vím, že na pokosové pile je max šířka řezu okolo 31cm, spárovky bych dělal zatím max 50cm, tak bych to vždy otočil a řízl z druhé strany, pokud to jde, ale co podélný řez...
https://pily.heureka.cz/einhell-th-sm-2131-dual/

Díky za případné odpovědi. Martin
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od JanB »

K pokosové pile toho moc neřeknu, nepoužívám ji, ale k tomu prvnímu dotazu na pravítka na pilu domácí výroby - nouzové podélné pravítko uděláš nejjednodušeji tak, že nějaký rovný hranol přitáhneš svěrkami ke stolu pily. Je to sice dost pracné na nastavení a velmi brzo tě to přestane bavit, ale jako nouzovka určitě použitelné.
A pokud jsi schopný udělat i něco málo ze železa, můžeš si plně funkční pravítko vyrobit sám, před časem jsem na Youtubu viděl minimálně dva kutily, kteří si takto pravítko vyrobili.
S příčným řezem to bude složitější, pokud nemáš drážky ve stole (a nelze je tam rozumně udělat).
Martin86
Příspěvky: 13
Registrován: 18 zář 2017, 16:44
Bydliště: Havířov

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od Martin86 »

Díky za odpověď. Podélné pravítko už na cirkulárce mám, používám takový ten silonplast nebo jak to nazvat. Mám to z práce, tam to bylo na vyhazov, tak jsem to hned shrábl ;) Ale máš pravdu, že je to docela drbačka, než se to nastaví...
Spíš mě ale zajímalo, zda-li někdo nějak nevykutil na domácí pile pravítko na příčný řez, to mě trápí daleko více... Asi to budu muset vyřešit koupí pokosové pily. Nejraději bych samozřejmě nějakou formátku nižší třídy, ale kvůli místa a hlavně financím to neklapne...
Ponty
Příspěvky: 127
Registrován: 26 pro 2016, 14:19
Bydliště: Cheznovice
Kontaktovat uživatele:

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od Ponty »

Co takhle mafla s vodící lištou? Materiál ti leží na kozach a jsi schopen uříznout rozměr dle délky lišty. Pokud poridis kvalitnější značku, budeš schopen řezat i dost přesně. V začátcích jsem to takhle řešil a kvůli místu využívám občas i dnes.
Člověk může bejt blbej, ale musí si umět poradit.
Luky228
Příspěvky: 24
Registrován: 12 lis 2016, 21:03
Kontaktovat uživatele:

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od Luky228 »

Přesně lišta a ponorná pily, samozřejmě i to má své omezení.
https://youtu.be/QeI3CTtTfSA
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od JanB »

Martin86 píše:Díky za odpověď. Podélné pravítko už na cirkulárce mám, používám takový ten silonplast nebo jak to nazvat. Mám to z práce, tam to bylo na vyhazov, tak jsem to hned shrábl ;) Ale máš pravdu, že je to docela drbačka, než se to nastaví...
Spíš mě ale zajímalo, zda-li někdo nějak nevykutil na domácí pile pravítko na příčný řez, to mě trápí daleko více... Asi to budu muset vyřešit koupí pokosové pily. Nejraději bych samozřejmě nějakou formátku nižší třídy, ale kvůli místa a hlavně financím to neklapne...
Pokud jde o nějaké kutilské řešení, myslím, že tu je cesta. Nevím sice přesně, jak je stůl u tvé pily řešený, ale začal bych kontrolou, jestli podélné hrany stolu jsou rovnoběžné s kotoučem a taky jestli jsou rovnoběžné navzájem. Pokud ano, vzal bych tabuli 10mm překližky, o něco větší než je stůl, položil na pilu a zespod upevnil z každé strany na tu přesahující část jeden hranolek tvrdého dřeva tak, aby se opíral o hranu stolu. Získáš tím "vozík", který se bude pohybovat podélně ve směru řezu, ale neuhne do strany.

Dál je to klasika "cross-cut sled", to asi není třeba popisovat, videí na trubce jsou mraky.
Martin86
Příspěvky: 13
Registrován: 18 zář 2017, 16:44
Bydliště: Havířov

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od Martin86 »

Joo, už delší dobu okukuju ponornou pilu od Festoolu, ale ta cena, to je něco :)
JanB - nějaké podobné řešení, o kterém píšeš jsem tento týden zkoušel, stůl pily je rovný, ale na levé straně od pilového kotouče je kraj stolu trochu zúžený, cca - 2-3mm a není rovnoběžný. Zkoušel jsem z dřevotřísky udělat právě nějaký pojízdný stůl, zespod lišty a v tom zúženém místě stolu se to vždycky rajblo a posunulo do boku. Tak je to naprd a řez je křivý.... Ještě mě napadlo, že bych tu dřevotřísku k tomu stolu přišrouboval a pak teprve na té DTD udělat cross-cut sled, jak píšeš
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů