obložky

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
majki
Příspěvky: 22
Registrován: 29 pro 2016, 18:06

obložky

Příspěvek od majki »

zdravim vsecky
mel bych zajem si udelat obložkove zarubne do budoucna.mam k tomu formatku,dlabacku,stajanovku.spodni frezu ale bez frez.potreboval bych poradit v tom jakou udelat spravne tl.zarubne a hlavne jak udelat oblozce perka na ni na nasazeni do drazky.jestli je nejaky snadny zpusob.jak dlouhe máji byt ty perka?atd.nechtel bych to delat z masivu ale bud foliovane nebo z lamina jestli je to vubec mozne.mel bych moznost si to zalisovat ve folii ale nevim prave jak to perko v te oblozce docilit.to se tak nezalisuje v lisu,leda nejak chytre vyriznout ze silnejsiho materialu.nevim.poradite? :)
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: obložky

Příspěvek od Petr »

Ahoj Majki,
pokud nemáš spec. membránový lis na zalisování foliových obložek přes zaoblený roh abys vytvořil tu obložku s perkem, tak je výroba z folie i lamina celkem pakárna. Párkrát jsme to dělali, ale s použitím olepovačky a 2mm ABS hrany, to už se dá udělat aspoň to R2 na hranách. U folie je to samý ostrý roh a je to náchylné na poškození a není to praktické. U dýhy je to trošku lepší, ale taky jsou tam ostré hrany, pokud nepoužiješ nákližky. Kombinace dýhované DTD a masivních nákližků na vytvoření pera obložky je asi nejlepší řešení, ovšem hned po celomasivním provedení. Proč nechceš použít masiv? Předpokládám že z cenových důvodů?
Za ůplně nejjednodužší provedení obložky považuju nedělat pero vůbec,ale po pečlivém zaměření a vyrobení ostění (futra) na přesnou šířku stěny + třeba 7mm s vyfrézovanou drážkou na čelní hraně zaklopit obložkou která má v sobě taky drážku a celé to zapadá do sebe.
Když jsme potřebovali udělat obložku z lamina, tak jsme na pásku požadované šírky obložky zahranovali vnější hranu ABS 2mm a na druhé hraně udělali falc do kterého jsme vlepili pásek DVD silný 5mm a potom se to v olepovačce zahranovalo širokou hranou, takže vznikla obložka s perem šířky 6-7mm podle použité hrany.
Jak dlouhé perka? No záleží jak přesná je šířka stěny po celém obvodu, není nic zvláštního že šírka omítky líta v řádu 1 cm a tak je třeba pečlivé zaměření a z toho vycházet, aby perko bylo v drážce aspon 1cm , samozřejmně to občas nejde, třeba když je zeď velmi úzka tak stačí i pár milimetrů a obložku podlepit třeba mamutem. Atd... Pokud jsem to napsal chaoticky tak se ptej. Nemám sílu to kreslit o půl dvanácté v noc. Zatím ahoj Petr
ピーター 大工
majki
Příspěvky: 22
Registrován: 29 pro 2016, 18:06

Re: obložky

Příspěvek od majki »

Ahoj Petre
Diky moc za odpoved i za radu.oblozky z masivu nechci delat po penezni strance ale i ze na to nemam stroje.jako stosku a protah.kdyz se vratim na ty oblozky tak me zaujali na vyrobu z toho lamina,ktere by nebyl problem ohranit,jelikoz olepovacka je k mani.jen se zeptam ty futra jakou musi mit tloustku 25mm?ze?aby mi udelali falc 15mm?po nasazeni oblozky.-s tim ze mi tam po vyfrezovani drazky ve futru zbyde asi 3mm od konce,pokud bude perko 6mm,mam pravdu? Oblozku z te protejsi strany kde bude falc,tak frezovat falc do pulky nebo radsi pres pulku na to nalepeni dvd 5mm?rikal sem si jestli nenalepit i na tu vnejsi stranu 6mm a olepit z duvodu toho aby mi pak po slepeni oblozky s futrem vnikl falc 27*15mm,rikam to dobre?tim by bylo perko dlouhe kdyby se falc delal do pulky a do hloubky toho futra 1cm drazky, 25mm.-pocitam silu oblozky 18mm. :)
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: obložky

Příspěvek od Petr »

Ahoj,
ano klasické futra z dřevovlákna mají 25mm ale v laminu to jde udělat i z 18mm. Dělali jsme to tak, že jsem falc dělal ne 15mm ale 13mm což je taky možné a těsnění je široké 12mm. Takže jsem na lamino futro ze zadní strany pilou udělal 5mm flace a potom přilepil - rozšířil futro třeba 5mm DVD kterou jsem přistřelil sponkovačkou a podlepil PUR lepidlem. Viz . nákres
Obrázek
ピーター 大工
majki
Příspěvky: 22
Registrován: 29 pro 2016, 18:06

Re: obložky

Příspěvek od majki »

diky Petre za radu .hura do toho pomalu :) mej se
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 99 hostů