Pomoc s výběrem kulatiny

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Kadelst
Příspěvky: 2
Registrován: 19 led 2017, 16:47

Pomoc s výběrem kulatiny

Příspěvek od Kadelst »

Zdravím. Jsem zde nový a předem se omlouvám, jestli jsem měl dotaz umístit někam jinam. Teď tedy k mému dotazu. Potrěbuji v dřevěné kulatině o průměru 6mm a délce 7cm provrtat uprostřed přes celou délku 2mm díru. Jaká kulatina bude nejlepší, aby šel tak tenký vrták rovno a nevyšel bokem? Děkuji za rady.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomoc s výběrem kulatiny

Příspěvek od JanB »

Jaká kulatina? V každém případě by měla mít perfektně rovnoběžná léta a taky rovnoměrnou tvrdost po celé délce.
A i tak to bude velmi obtížný úkol, hlavně pokud hodláš vrtat v ruce, to bude eskamotérský výkon....ve stojanovce po pečlivém vyrovnání snad jo, já bych to asi zkusil na soustruhu.
Takto dlouhý 2mm vrták se koupit dá, pochopitelně bude dražší a taky bude při té délce velmi ochotně praskat. Lepší bude to vzít z obou stran a do poloviny, i když se nepotkáš úplně přesně, odchylka bude menší, než když to vezmeš naráz z jedné strany.

Nenapsal jsi, k čemu to má sloužit a jaké jsou nároky na přesnost té díry a to jak ve smyslu rovnoběžnosti s osou kulatiny, tak i přesnosti průměru. Takže i tyto rady jsou dost obecné ...

Je ještě jeden způsob, jak dosáhnout toho, aby dlouhá rovná díra zachovala požadovaný směr. Už jsem tak dělal válečky na těsto a taky to používám u modelů letadel. Místo kulatiny bych vzal dva hranolky a do každého z nich udělal půlkulatou drážku (2mm je sice dost titěrný průměr, ale zkusil bych buď kulovou frézičku v dremelce nebo bych si to nejdřív načnul pilkou a pak si z plechu vybrousil škrabku). Pak bych ty dvě půlky slepil k sobě a na soustruhu stočil dokulata....bez soustruhu by to šlo nahrubo ořezat ručně a pak to procpat 6mm otvorem v kovu, jako když se dělají týble (pak bude ale horší povrch, tedy další broušení)

Vše záleží na tom, jak přesné to musí být a taky jak moc úsilí tomu hodláš věnovat. A samozřejmě i opakovatelnost - kolik kusů potřebuješ.
wotaen
Příspěvky: 42
Registrován: 18 kvě 2016, 12:00

Re: Pomoc s výběrem kulatiny

Příspěvek od wotaen »

Já jsem se kdysi zhlédl v tom, že udělám stojací lampu z kusu větve. Taky jsem vrtal skrz. Byla to bříza. Nakonec jsem skončil na tom, že jsem tu větev nařezal na cca 75cm kusy, které byly cca rovné a to jsem vrtal ručně, ve svěráku. Nějakým hadovitým vrtákem, pěkně pomalu. Šlo to. Když jsem viděl, že se začíná zvedat kůra (tj. netrefil jsem střed), tak jsem na to šel z druhé strany. Pro účely protažení drátu to stačilo. Akorát vrtačka nestíhala chladit, ale přežila. Kusy jsem zase slepil. Ten spoj při bližším pohledu jde vidět, je to myslím proto, že jsem to nelepil hned, ale po pár měsících.
Kadelst
Příspěvky: 2
Registrován: 19 led 2017, 16:47

Re: Pomoc s výběrem kulatiny

Příspěvek od Kadelst »

Soustruh mám, vrtání to by problém nebyl. Potřebuju cca 100 kusů, takže dělat to z hranolků bych moc nechtěl hlavně kvůli časové náročnosti. Co se přesnosti týče, tak když vrták uhne o 1 - 1,5mm tak to bych překousl. Potřebuji tama provléct mosazný drát. Teď teda jaký druh dřeva bude nejlepší, aby to mělo ty léta rovnoběžné? Mě tak napadá lípa, ale to se asi jako hotová kulatina koupit nedá,co?
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Pomoc s výběrem kulatiny

Příspěvek od truvan »

:D :D
takže ta díra nemusí bejt kulatá :lol: (stačí projet drážku)

JanB Ti dal nejlepší radu !
7 cca metrovejch nebo čtrnáct cca 0,5metrovejch kousků a pak jen vykrátit, :idea: :ugeek:

ale ten název tématu"pomoc s výběrem kulatiny" ten je teda silně zavádějící,Ty si asi dřevem nepolíbený co?? typuju ajťák ;) (nemyslím to ve zlém
Míru zdar
práci čest
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Pomoc s výběrem kulatiny

Příspěvek od Tim »

Ahoj,

jenom krátce ,soustruh máš tak si udělej tenhle přípravek co používá Rob,je to jednoduchý a rychlý.
Jenom na okraj kdo ho nezná stojí za to zkouknout jeho stránky a videa,moc šikovnej klučina

http://www.robcosman.com/tools_drilljig.php


tim
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Pomoc s výběrem kulatiny

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

já mám ještě jinej nápad - zajdi si do tužkárny a vyžebrej svazek polotovarů. Oni to dělají přesně tak jak píše JanB - udělaj si dvě půlky, nějak to obrobí, vrazej tam tuhu a slepí to. Vlastně by mě ani nepřekvapilo kdyby už měli slepený trubky bez tuhy mezi zmetkama - když třeba mašině dojde tuha a nevšimne se toho zavčasu...

A kdyby byla díra moc malá, tak zvětšit ji už takovej problém nebude - buď to vezmeš rovnou anebo si vybroušíš vrtáček s vodicím dříkem (=obrousíš spirálu na konci vrátku a vybrousíš malinkatý břity - něco jako stupňovitej vrták.)

Hans
štefan
Příspěvky: 28
Registrován: 24 čer 2015, 08:50

Re: Pomoc s výběrem kulatiny

Příspěvek od štefan »

Do tužkárny to bude mať asi dosť ďaleko. Dnes už je všetko z Číny... :-)
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Pomoc s výběrem kulatiny

Příspěvek od Hans »

Pokud jsou Český Budějovice v Číně, pak souhlasím :-)

Hans
radomil
Příspěvky: 109
Registrován: 03 lis 2015, 17:47

Re: Pomoc s výběrem kulatiny

Příspěvek od radomil »

Na stojací lampu černý bez (sambuctus nigra) (stačí vyšťouchat týblem duši) a na „tužky“ zlatý déšť, ten má větvičky už rovnou vyvrtaný.
... kdybych jááá byl truhlááářem a měl jeho pííílu ...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 85 hostů