Snaha začít

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Bedrun79
Příspěvky: 2
Registrován: 02 led 2017, 15:47
Bydliště: Ostrava

Snaha začít

Příspěvek od Bedrun79 »

Zdravím, nějakou dobu prohlížím internet ohledně truhlařiny a mám touhu si vyrobit pro sebe nábytek z masivu (stůl, postel,..). Nejsem z oboru, nemám nářadí, jediné co mám je technické myšlení. Můj dotaz je zdali jde zvládnout vyrábět tyto výrobky jen s ručními nástroji. Představuji si hoblíky, dláta, pily, svěrky, pracovní stůl. Toto si hodlám pořídit jen nevím co přesně.Nemám prostory ani finance pro nákup formátky, hoblovky, velké brusky....Pro tyto práce můžu využívat garáž, kde musím mít vše takříkajíc skládací, neboť tam bydlí auto a plno jiných krámů. Vše má být pouze koníček ze kterého chci mít radost.
Zajimá mě navedení na nějakou literatůru nebo video truhlářských postupů, výčet nutného vybavení s parametry.
Michal
pavel345
Příspěvky: 10
Registrován: 22 říj 2016, 19:13

Re: Snaha začít

Příspěvek od pavel345 »

Zdravím,

jsme na tom podobně. Co se týče postupů, tak můžu doporučit YouTube. Většina je sice anglicky, ale dá se to okoukat. Český kanál má Zdeněk Mařas - https://www.youtube.com/channel/UCIZDtU ... SzUD1ZVDpw a z těch zahraničních můžu doporučit Matthiase Wandela - https://www.youtube.com/channel/UCckETV ... 80B36aP9vw (ten tam má mimo jiné i návod na výrobu pásové pily, hoblovky apod.). Co se týče dřeva, tak bez hoblovky a protahovačky budeš muset nakupovat už hoblovaná prkna.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Snaha začít

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

aby sis uchoval radost z práce, doporučoval bych zpočátku opravdu pracovat jen s hotovými spárovkami, protože ruční hoblování hrubého řeziva na míru není něco, co se lze naučit snadno a rychle.

Pokud jde o základní nářadí, napadá mě tento seznam:
- několik dlát, není nutné mít celou řadu rozměrů, ale řekněme čtyři šířky jsou fajn,
- kameny na jejich broušení,
- rejsek,
- japonské pilky - jednu Dozuki a jednu Ryobu, samozřejmě místo japonek lze používat i klasické pilky, ale nemá cenu se s nim trápit, japonky to svedou líp,
- hoblík pro začištění čelního dřeva nebo rohových spojů - nejlíp litěný block plane (něco stojí), nebo tradiční hladík (moc nestojí, ale vyžaduje více citu pro seřízení,)
- cidlina,
- svěrky - dokupovat podle potřeby,
- vrtáky, úhelníky apod. zmiňovat nebudu, to je asi jasný.

Hoblík a cidlinu můžeš pro začátek vynechat, pokud se vydáš cestou broušení šmirglem.

Nicmeně abys nemusel všechno dělat čistě ručně, což je náročný, určitě doporučuju i nákup horní frézky. Nestojí moc, je skladná a je to zatraceně univerzální pomocník.

Detaily k jednotlivým nástrojům, tj. co konkrétně a jaký pořídit, si budeš muset dohledat sám, neřekl bych že to někde někdo sepsal, je příliš moc možností.

Odkazované youtube kanály nejsou špatné, ale ruční práci se dřevem se primárně nevěnují. Ruční truhlařině se věnují asi jen zahraniční kanály, určitě doporučuju kanál Paula Sellerse, dál mě napadá Wood By Wright. V odkazech pak budou asi nabídnuty i některé další. Nicmeně přinejmenším tyhle dva se soustředí nejen na dílo, ale i na vysvětlování proč a jak. Bohužel anglicky - pokud bys neměl na angličtinu naučený ucho, mohl by snad pomoct i automatickej překlad, byť to má samozřejmě plno chyb.

Ještě jedno důležitý vybavení jsem zapomněl zmínit - dostatek houževnatosti a trpělivosti. Budeš se potýkat každou chvíli s nějakým vyštipováním, nepřesnostmi a klidně i drobnými úrazy (bacha na boční hrany dlát!), ale to je třeba překonat. Chce to vytrvat a nenechat se odradit tím, že to nejde podle představ.

Knížku pro ruční práci neznám, resp. mám jich pár asi osmdesát až sto let starých doma, ale v novějších jsem to moc extra rozebírané neviděl. Doporučuju antikvariát, aukro nebo burzy. Nicmeně ani sebelepší knížka nebo video nenahradí vlastní zkušenost a zejména chyby. Je hromada témat ke zvládnutí, kromě samotnýho opracování dřeva například i broušení nástrojů, tomu doporučju věnovat zvláště velkou pozornost. Povrchovky jsou pak zase další věda.

Neodpustím si ještě poznámku stran nevytápěné garáže - kromě toho, že bys tam neměl nechávat příliš dlouho dřevo, který pak přijde do suchýcho bytu, dej si pozor i na plazy litěných hoblíků a dláta - v tom vlhku snadno zreznou. Je vhodný je ukládat do sucha, příp. je lehce olejovat. Dále tam určitě nenechávej lepidlo, jinak zmrzne a můžeš ho vyhodit.

Tolik moje pětiletá zkušenost věčnýho začátečníka. Určitě mě doplní zkušenější, neboť jsem jistě na spoustu věcí zapomněl.

Honza

EDIT: Jó, některý postupy jsou ještě popsaný tady: http://www.truhlarstvi-postaru.cz/index ... y-a-navody
Ponty
Příspěvky: 127
Registrován: 26 pro 2016, 14:19
Bydliště: Cheznovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Snaha začít

Příspěvek od Ponty »

Ja bych dopororucil zaplatit si nejaky kurz, nebo workshop. Najit na internetu reference a doporuceni at nelezes k nekomu kdo zacal s truhlarinou pred tydnem. Tam si osahas naradi a uvidis sam co ti vyhovuje. Knizky a internet jsou dobry radci, ale truhlarine te nenauci. To se naucis jen v praxi.
Člověk může bejt blbej, ale musí si umět poradit.
Bedrun79
Příspěvky: 2
Registrován: 02 led 2017, 15:47
Bydliště: Ostrava

Re: Snaha začít

Příspěvek od Bedrun79 »

Zdravím, chlapi děkuji za rady. Půl roku se v tom motám jak nudle v bandasce a nechávám to správně vyhnít ať nevletím do shopu a nenakoupím věci co nevyužiji. :D
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Snaha začít

Příspěvek od Hans »

Jo, na to pozor. Já se v začátcích nechal unést jakýmisi ideály a nakoupil např. celou sadu děropáčů od Narexu. No jak často myslíš že je použiju? Skoro vůbec. Raději nakupovat málo kousků, ale dobrých.

Klidně se choď ptát i s detailama, já osobně mám například své chyby ještě v čerstvé paměti :-)

Honza
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Snaha začít

Příspěvek od truvan »

Bedrun79 píše:Zdravím, nějakou dobu prohlížím internet ohledně truhlařiny a mám touhu si vyrobit pro sebe nábytek z masivu (stůl, postel,..). Nejsem z oboru, nemám nářadí, jediné co mám je technické myšlení. Můj dotaz je zdali jde zvládnout vyrábět tyto výrobky jen s ručními nástroji. Představuji si hoblíky, dláta, pily, svěrky, pracovní stůl. Toto si hodlám pořídit jen nevím co přesně.Nemám prostory ani finance pro nákup formátky, hoblovky, velké brusky....Pro tyto práce můžu využívat garáž, kde musím mít vše takříkajíc skládací, neboť tam bydlí auto a plno jiných krámů. Vše má být pouze koníček ze kterého chci mít radost.
Zajimá mě navedení na nějakou literatůru nebo video truhlářských postupů, výčet nutného vybavení s parametry.
Michal
:D výtej
uplně nejdřív si to pořádně rozmysli,jestli tě k tomu vede jen "touha" vyrobit si postel a stůl??
chceš to dělat že si myslíš že ušetříš??? tak na to zapomen,
v případě že nevíš co roupama dělat tak proč néé ,(ale paraglaiding,cestování atd. sou taky pěkný koníčky ;)
takže popořadě bych si odpověděl na pár otázek
-co?
-proč?
-kde?
- čím?

ale nechci tě od toho odrazovat je to jen řezání,hoblování ,nějaký spoje a povrchová úprava ;)

důležitý je začít všechno ostatní příjde samo,ale jen prací ničím jiným ,dnes je hromada možností-vyzkoušej si udělat kuchyn-to je dnes to nejjednodušší píšeš že seš technickej typ-
tak si ji navrhni udělej si rozpis dílů nech si je za pár směšnejch korun naformátovat,posháněj si kování a pust se do díla a uvidíš jestli tě to chytne nebo neee ;)
já sem začínal na chodbě a v pokoji v RD s vrtačkou narex s levým a pravým chodem a to bylo všechno co sem měl, :idea: :ugeek:(mám ji doted)

Na navedení na literatůru parametry....atd atd se vyprdni
do něčeho se konkrétně pusť a rady se ti tady určitě dostane a když ne tady tak jinde, :idea:
Míru zdar
práci čest
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Snaha začít

Příspěvek od Tim »

Ahojky,

člověče truvan tak tentokrát jsi mne předběhnul chtěl jsem napsat něco podobnýho ,napsal jsi to pěkně .
asi tolik,že je třeba začít a moc ani do toho začátku nepřemýšlet,protože ti budou vyskakovat nové a nové otázky a budeš pořád někde klást otázky na které dostaneš deset protichůdných odpovědí a v hlavě budeš mít jenom chaos.
Začni ,když se to nepovede zkus něco jinýho ale jenom prací se něco naučíš.A metoda pokus a omyl je jedna z nejlepších i když to vypadá,že je dost drahá ale poznáš ,že to není tak hrozný.
Zkus se ohlídnout za školními roky co z toho jsi životě potřeboval ,není to ani setina a jak jsi se naučil ostatní? jednoduše praxí v životě a tak to je se vším..

hodně zdaru

tim
Naposledy upravil(a) Tim dne 03 led 2017, 23:31, celkem upraveno 1 x.
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Snaha začít

Příspěvek od werdio »

na youtube najdeš postupy výroby téměř všeho , a ve všech úrovních...od hřebíku po skrytý ozuby
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Snaha začít

Příspěvek od truvan »

Hoši,dlouho sem Vás tu nezahlíd,
To jste se vrátily trošku brzo z těch teplejch krajin-
Karibik nebo thajsko ???
Míru zdar
práci čest
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 89 hostů