Snaha začít

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Snaha začít

Příspěvek od Tim »

ahoj ,

od září mne nějak nechce poslouchat tělo,tak nějak není na nic nálada
doufám,že aspoň ty už jsi v pohodě
A aby jsem nedělal kraviny na vánoce tak jsem si nechal na štědrý den dát gips na pravou ruku :D

Tim
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Snaha začít

Příspěvek od werdio »

moc práce a trocha lenosti k tomu :)
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Snaha začít

Příspěvek od truvan »

To Ti to trvalo než ses vyhrabal z vířifky 8-) :oops:

užs koupil tu brusku???

ten koktejl práce+prokrastinace znám-děsná kombinace pro slabé jedince :idea: :ugeek:
Míru zdar
práci čest
eugenzo
Příspěvky: 9
Registrován: 12 úno 2017, 19:15

Re: Snaha začít

Příspěvek od eugenzo »

Bedrun79 píše:Zdravím, nějakou dobu prohlížím internet ohledně truhlařiny a mám touhu si vyrobit pro sebe nábytek z masivu (stůl, postel,..). Nejsem z oboru, nemám nářadí, jediné co mám je technické myšlení. Můj dotaz je zdali jde zvládnout vyrábět tyto výrobky jen s ručními nástroji. Představuji si hoblíky, dláta, pily, svěrky, pracovní stůl. Toto si hodlám pořídit jen nevím co přesně.Nemám prostory ani finance pro nákup formátky, hoblovky, velké brusky....Pro tyto práce můžu využívat garáž, kde musím mít vše takříkajíc skládací, neboť tam bydlí auto a plno jiných krámů. Vše má být pouze koníček ze kterého chci mít radost.
Zajimá mě navedení na nějakou literatůru nebo video truhlářských postupů, výčet nutného vybavení s parametry.
Michal

Ahoj všem,

jsem na tom podobně jako Bedrun79. Nejsem z oboru, truhlařina mě láká a práce se dřevem mě baví minimálně na úrovni koníčku. Mám menší zkušenosti s tesařinou (stavba střechy RD, pergoly a přístřešku pro auto) a rád bych pokračoval s výrobou nábytku sobě domů. Co může být lepší, než když svým dětem postavíte krásnou postel, skříň, psací stůl...
Finance mám samozřejmě omezené a pro takovou drobnější práci jen pro sebe, asi ani nemá smysl kupovat profi nástroje (velkou formátovací pilu, hoblovku,...). Proto jsem se poohlížel a vybral nějaké nářadí do začátku, ale nevím, jestli všechno, to co jsem vybral není zbytečné a nebo to nejsou šunty a vyhozené peníze.

Již vlastním ruční okružní pilu Makita HS7601, malou pásovou brusku Makita 9910, ruční frézu Parkside z Lidlu a nějaké to dláto a samozřejmě nějakou tu vrtačku se stojanem, kterou má ve své dílně asi každý kutil :-)

Vyhlédnuté mám tyto stroje a nářadí:
stolní pila - Bosch PTS 10
pokosová pila - Metabo KGS 216 M
protahovačka - DeWalt DW733 nebo Proma HP-200

pak samozřejmě:
- svěrky dle potřeby,
- pilové kotouče, které řežou čistě,
- ruční hoblík,
- kolíkovačku (např. http://www.truhlarske-nastroje.cz/katal ... -2720.html)

Prosím o radu, jestli má výše uvedené smysl pořizovat. Případně jestli ještě doporučíte nějaké další stroje a které. Nebo jestli k těm mým vyhlédnutým neexistují lepší alternativy?

Děkuju.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Snaha začít

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

jak velkou máš vlastně tu dílnu? Onehdy jsem viděl za rozumný peníze staršího kombíka Hammer pila-frézka, to by přeci jen bylo asi lepší než poloplastová pilka, byť nová. A pokud se s touhle formátečkou vykřídlíš, mohl bys možná zase naopak vynechat tu pokosku. A má to už formátovací stůl, to je velká výhoda.

Nerozumím příliš tomuhle: DeWalt DW733 nebo Proma HP-200

To první je protah, to druhý je hoblovka i protah. Nevím do jaké míry máš přehled o funkci těchto strojů, tak raději upozorním, že na protahu nic nesrovnáš. Leda by sis udělal nějakej přípravek kam to prkno položíš a protáhneš to celý, ale spíše bych na stejném půdorysu stroje volil kombíka, je to stokrát lepší řešení.

Jiná věc by byla pokud bys chtěl dělat jen z hoblovanýho řeziva, pak by asi opravdu stačil jen ten protah, když to chceš jen dotloušťkovat. Ale osobně příliš nerozumím proč kupovat drahý a často mizerný bauhausový hoblovaný řezivo, když už si stejně děláš dilnu. Nehledě k tomu, že máš většinou na výběr jen smrk a občas nějakou dubovou/bukovou spárovku.

Už jsem to tu někde psal - pokud bojuješ s místem, zkus na inzerci spíše zapátrat po nějakém starším kombíku. Samozřejmě ne takovém, kde se točí všechno zároveň. Je to něco, co už má určitou hmotnost, řekněme i robustnost, ale může to být na kolečkách, můžeš s tim točit po místnosti a nejprotivnější je na tom přestavování funkcí. Nicmeně přeci jen už je přesnost a stabilita mnohem lepší než u těch plastových strojků.

Kolik seš tak smířenej že budeš do dilny investovat?

Jóhan
eugenzo
Příspěvky: 9
Registrován: 12 úno 2017, 19:15

Re: Snaha začít

Příspěvek od eugenzo »

Ahoj,

dílnu mám 12m2, samozřejmě je potřeba odečíst ponk, ... už jsme to tady řešili v jiném vlákně věnovanému čistě stolním pilám, mobilita toho stroje je pro mne momentálně hodně důležitá, aby se případně třeba dal vytáhnout ven pro pořez nějakého delšího materiálu nebo schovat v dílně do ponku...

Přehled o těch dvou strojích trochu mám, spíš jsem tam přihodil tu Promu pro zajímavost, jestli by to mohla být alternativa, která má oproti Dewaltu navíc srovnávačku.

Jen z hoblovanýho řeziva by to nebylo, už teď mám připravený nějaký fošny, který bude potřeba zpracovat komplet od píky, tzn osámovat,....
Což už teď jsem připraven, že budu muset asi udělat okružní pilou s lištou.

Investovat bych chtěl zpočátku kolem 25tis. s tím, že je v plánu za nějaký čas, výhledově 2-4 roky zvětšit dílnu. Takže jsem si myslel, že bych to pojal spíše v menším vybavení a postupně bych případně menší stroje prodal a koupil větší, pokud bych je samozřejmě náležitě využil. Přeci jenom hobby truhlařina pro mě není bouchání 20ti postelí, stolů, skříní, .... ročně.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 95 hostů