Protahovačka pro hobby práci

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od Hans »

Objednal jsem k tomu i relativně velkej vzduchovej výměník do odkouření, tak by to mohlo být slušný. Snad mi nebude vlhnout komín. Timothy s těmahle kamnama nicmeně vytopí svoji sice podstatně líp izolovanou, ale taky podstatně větší dílnu.

Honza
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

tak jsem dnes kamna konečně vyzkoušel.

První pokus byl s hoblinami nadusanými podle Timothyho, akorát že narozdíl od něj jsem dusal kolem trubky, kterou jsem pak vytáhl; to se ukázalo jako bezproblémové a narozdíl od něj se mi to nijak nehroutilo, na ocž on si stěžoval. Záleží samozřejmě na materiálu. Tak tedy po zapálení to začalo podle očekávání hořet celkem prudce, takže jsem to záhy přepnul na sekundár a primár na trubce uzavřel. Asi hodinu to vydrželo hořet, potom už bylo vše černé a bylo nutno to prohrábnout. To bylo nutno do konce hoření ještě párkrát zopakovat.

Druhý pokus byl ten, že jsem to až tak nelisoval, jen jsem to tam nasypal skoro až po dekl, primár jsem nechal uzavřený a ani jsem k němu nedělal kanál. Zapálil jsem to pak dírou pro sekundár. Nastal opět hukot a ten přetrval i poté co jsem vše uzavřel. Samozřejmě to netěsní kdoví jak. průběh hoření byl takový, že to hořelo nejvíce v místech, kde vnikalo nejvíc vzduchu. Tedy uprostřed pod pokličkou, protože tam je díra na zaklesnutí háčku. Takto bez obsluhy to hořelo rovněž asi hodinu, potom to už hřálo trochu uměřeněji, ale stále dostatečně. Nicmeně to čoudilo, což není moje představa kvalitního spalování. Pomohlo otevření sekundáru, později primáru... ale na prohrábnutí taky došlo, jenom o něco později.

Kamna hřejí opravdu krátce po zapálení (odhadem 1,5 mm plech - tak aby ne), ale z mého pohledu se nedá říct, že je rozumné do nich naložit hobliny a hromadu hodin se o to nestarat tak jak tvrdí Timothy. Ano, hoří to, resp. spíše doutná, ale tim si zanášim komín a okrádám se o teplo z nevyhořelých plynů. Osobně se tedy na kamna každou půlhodinku mrknu a prohrábnu to. Řekl bych, že se to vyplatí.

Za mne osobně - i přesto, že to tedy není tak děsně ideální jak je prezentováno, stále je s tím míň protivné manipulace než když z hoblin lisuju brikety. Pokud jde o spalování kusů dřeva, zatím jsem nezkoušel, ale v tom problém jistě nebude.

Jó, jednou jsem to s tim prohrábnutím přehnal a tak mi to pak trochu baflo. Ale naprosto zanedbatelně. Nicmeně stoprocentně se tomu vyvarovat nelze ani tady. Určitě to ale nebafne samo od sebe - to spíše po nějakém tomu ručním zásahu.

Kdyby něco, ptejte se. Natočil jsem pár videí jak to zapaluju a jak to vypadá po nějaké době hoření, ale nakonec mi to přišlo zbytečný - tak leda kdyby o ně opravdu někdo stál, někam je nahraju.

Honza
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od JanB »

Super, díky za informace. Jak dlouho tedy trvalo, než to celé komplet vyhořelo?

Primár, sekundár - to jsou oba ty malé otvory s klapkou nahoře?
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od Hans »

V prvním případě dvě hodiny, ve druhém dvě a půl. Šlo by i dýl, ale za cenu špatného spalování.

Ano, primár je levá klapka a sekundár ta pravá.

Kamna mají jinak vynikající tah, mnohem lepší než krbovky zapojené do téhož komína.

Honza
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od Hans »

Dnes jsem opět experimentoval. Záleží velmi na spalovaném materiálu. Čím jemnější, tím častější požadavek na prohrábnutí. Naopak velké hobliny z hrubšího hoblování nebylo nutno prohrábnout vůbec, shořely od zapálení až po úplné vyhoření bez jakéhkoliv zásahu. Ovšem už za hodinu. Holt málo materiálu, zato dobře provzdušněného.

Pořád je to ale stokrát lepší než topit 2 kW přímotopem nebo lisovat ty brikety.

Jinak písek jsem dolů nedával, stačilo upravit nasazovací dvířka od popelník tak, aby tam nebyly takový fuky. Takže teď pomaličku zaplňuju prostor popelníku pod roštem, což bude ještě nějakou dobu trvat.

Honza
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od JanB »

Jojo, rozdíl mezi hrubými hoblinami a jemným "prachem" z pily je pohledu doby spalování fakt velký, to znám.
Tak zatím to vypadá, že by ty kamna mohly být vhodné i do mé dílny, místo těch mých peter. Nejen kvůli spalování hoblin, ale i tím, že jsou nižší a nebudou tolik zavazet při hoblování a i přikládací otvor mají dost velký - štípané dřevo, co mám na topení v baráku, mi většinou dvířkama do peter nechce projít.
Takže díky za informace :-)
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od miru01 »

Taky děkuju za informace a odvahu si pořídit něco bez předchozí reference. Asi by to bylo řešení i pro mně, potřebuji co nejnižší výšku, aby to nevadilo při protahování a také petry na piliny nejsou, jen si nejsem jist dostatečným výkonem. Ještě jsem koukal na stránky toho belgického výrobce a jsou také plechové, jen tam mají navíc možnost vložit dovnitř, takové kruhové plechy se zámky, které nejspíše zlepšují odolnost proti propálení
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od Hans »

No, referencí mi byl Timothy a víra v lepší zítřky :-) Pokud jde o výkon - já tím vytápím dílnu asi 50 m2, která přes týden chladne někam k pár stupňům nad nulou. Výška stropu asi 2,5 metru. Teplo mi utiká přes garážová vrata (sice 4 cm PU pěny, ale to není nic moc), přes kartonem zadělanou a netěsnící díru pro schody do podkroví, byť izolovanýho, no a pak mam skoro přes jednu celou devítimetrovou stěnu díru na okna, kterou jsem před zimou zabednil pár deskama a narychlo tam nacpal vatu. Samozřejmě to netěsní kdoví jak a po okrajích tam fičí.

Tuhle dílnu jsem ohřál na práci v tričku zprvu po asi pěti hodinách, ale pak se mně zdálo, že se mi dost zahřívá palubkovej strop nad kamnama, tak jsem tam namířil takovej ten obyčejnej větrák z kanclu abych to trochu rozehnal a kromě toho, že strop je teď studenej, už se mi nepotí hlava a nemrznou nohy. Teplo na práci v tričku jsem pak měl do hodiny nebo i dřív.

Samozřejmě promrzlý stěny se neprohřály kdoví jak, takže přes noc jsem se vrátil zase na asi sedm stupňů. Ale pocitově to tak nevadí - železo má celkem malou měrnou tepelnou kapacitu, takže mašiny brzo už tolik nestudí, no a to mi hned po teplotě vzduchu přijde nejdůležitější. Samozřejmě proti vlhkosti tímto způsobem topení bojovat nejde...

Výkon dovedou kamna dát dost velkej, takže se dokážou dost ohřát i předměty ve vzdálenosti přes metr. Jak dlouho to ten plech vydrží netuším, ale zatím jsem to takto nepotřeboval provozovat dlouhodobě - uvidíme co ukáže čas.

Tolik moje situace - třeba z ní odvodíš jak dobře by to sloužilo Tobě. V každym případě však doporučuju vzduchovej výměník.

Hans
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od Tim »

ahojky,

dvě fotečky pro ty ,co by chtělí topit pilinama

je to i s cenama,

Tim
Přílohy
IMG_3408.JPG
IMG_3408.JPG (82.48 KiB) Zobrazeno 11493 x
IMG_3409.JPG
IMG_3409.JPG (92.42 KiB) Zobrazeno 11493 x
Charon
Příspěvky: 12
Registrován: 21 srp 2018, 18:22

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od Charon »

Zdravím. Pro domácí použití vybírám protahovačku (stolní tlouškovací frézu). Pro drobné práce v dílně a potřeby kolem domu.

Moje požadavky jsou:
1. Přesný a kvalitní výstup
2. Cena do 14 000 Kč s DPH
3. Malé rozměry, možnost uklidit do skříně, přenést ven a tam hoblovat bez odtahu pilin
4. Možnost protahovat prkna do 30cm a výšky trámku 12cm
5. Běžně dostupné nože za rozumnou cenu (nejlépe Pilana nebo nějaký jiný CZ výrobce), možnost nože brousit
6. Nízká poruchovost

Do finálního výběru se dostaly tyto stroje:
Hoblovka Güde GMH 2000 (55008) modrá (5663Kč) https://www.kasa.cz/hoblovka-gude-gmh-2 ... erm=267557

JET JWP12 (9692Kč) https://www.igm.cz/jet-jwp-12-tloustkov ... ka-stolni/

Dewalt DW 733 typ II (14000Kč) https://www.rucni-naradi.cz/dewalt-dw73 ... zistandart

V této cenové kategorii počítám u všech strojů s potřebou úprav, čím levnější, tím víc úprav. Vycházím z toho, že všechno to jsou čínské výrobky kde kvalita není na předním místě a bude třeba do 14 dnů od nákupu vyzkoušet a případně vrátit. Stroj je to svou konstrukcí hodně jednoduchý a pár úprav je popsáno na internetu.

Máte někdo výše uvedený stroj a jaké jsou s ním zkušenosti? Případně doporučte nějakou vhodnou alternativu.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 9 hostů