Protahovačka pro hobby práci

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od JanB »

Honzo, já jsem na to video od Timothyho nedávno narazil a taky mě to dost zaujalo. Hned jsem zkoušel googlovat ty jeho kamna, zdá se, že se to prodává jen v Belgii.

Já pálím piliny v petrách a fofruju to tam lopatkou, jenže při tomto způsobu to shoří strašně rychle. Takže nějaký piliňák by se mi taky hodil...i když jediné, co o tom vím, je to, že to existuje :( Na druhou stranu, piliny nemusím mít k dispozici vždy, takže potřebuju kamna, ve kterých můžu topit i polínkama. A taky odřezky, pochopitelně.

A budu ještě náročnější :D - potřeboval bych, aby ty kamna nebyly moc vysoké, max. tak 70cm. Stávající Petry jsou už moc vysoké a zavazí, když strkám delší kus do protahovačky :D Proto jsem loni okukoval i litinové krbovky, ale tam se zase špatně fofrují ty piliny :D
Ponty
Příspěvky: 127
Registrován: 26 pro 2016, 14:19
Bydliště: Cheznovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od Ponty »

JanB Ponty: to vypadá, jak tajné vojenské zařízení :-) Co je uvnitř, axiální ventilátor? Pod tou mřížkou napravo je nějaký filtr?[/quote]

Musim to vyfotit, ale kdyz se podivam do nasavaciho otvoru jsou tam kolmo na nej normalne lopatky na plnym podklade, jako na obrazku. Je to stejne jako fotky od Petra kdyz delal odsavani dle Mathyase. Jen to nevyhazuje do boku ale melo by to nasavat mezi lopatkamy a telem odsavani dolu do toho truhliku a vzadu je filtr. Musim to rozebrat a kouknout jak to funguje. Na kovove piliny mozna dobre, ale kdyz nasaju dřevěné piliny, funguje to jako zdimacka a piliny zustanou setrvacnosti prilepene na lopatkach. Chce to postavit a udelat vyhazovaci otvor na boku.
Přílohy
IMG_20170109_200726.jpg
IMG_20170109_200726.jpg (111.72 KiB) Zobrazeno 10409 x
Člověk může bejt blbej, ale musí si umět poradit.
stefanos689
Příspěvky: 123
Registrován: 19 pro 2013, 22:46
Bydliště: Lednice (okr. Breclav)

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od stefanos689 »

Kluci tak já už to mám konečně vyřešené. Namontoval jsem si nerezový komín a koupil menší litinové kamna. Ráno přijdu do dílny, zatopím a kolem oběda už mám příjemných 15+. A víc už ani nechci, protože potom se u práce potím. Přes noc to vychladne tak na +10 někdy i méně, venku jsou teď slušné mrazy. Krásně se zbavuju odřezků a odpadu. Ještě dodělat briketovací lis a bude to úplná paráda. Jinak za cca měsíc topení (pár hodin denně) mi vlhkost klesla z původních 75-80 % na nynějších pohodových 55%.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od Hans »

truvan: Piliňáky nemají vrchní, ale boční odhořívání, což znamená zásadně jen rychlý hoření a to neni moje představa. Další věc je, že hobliny tam hoří prudčeji než piliny a ta mřížka uprostřed se za chvíli zničí. Díky za nabídku, ale piliňáky tedy nevyužiju. Pokud jde o kotel Klemsa, našel jsem si pár fotek a zdá se mi, že je to podobné jak ta turbokamna.

JanB: U nás se to prodává pod názvem turbokamna a prodává se to na... turbokamna.cz :-D Jiného dodavatele jsem u nás nenalezl. Pan prodejce mne ujišťoval, že je to totéž v bledě modrým a spalovat v tom jde zdá se naprosto cokoliv. V mém případě odřezky, hobliny/piliny, snad štěpka z keřů a kdejakej pazgřivec co mi nepasuje doma do krbovek. Dnes ráno jsem zkoušel pálit hobliny v krbovkách tím odhořívacím způsobem a částečně to fungovalo dobře, ale sání vzduchu nebylo na správnym místě, takže shořela půlka - což trvalo asi čtyřicet minut - a pak mě přestalo bavit to sledovat. Věřím však, že sání lepší než přes pootevřená dvířka by mohlo fungovat líp. Jinak to umí přivádět vzduch trubkou shora dolů a pak ještě i nahoru. Jinak je to prostě kýbl s popelníkem, nic složitýho. A myslím že mají i velikosti do těch 70 cm :-)

Honza
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od truvan »

Mam s pilinákama uplně jinou zkušenost než ty :o
Tys je někdy používal ?
klemsa a turbokamn >nebe a dudy,uplně něco jiného neshledávám vůbec žádné úodobné znaky : :ugeek: uplně rozdílné systémy.
Míru zdar
práci čest
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od JanB »

Díky za ten odkaz, vypadá to dobře. Sice nevím, proč tomu říkají "turbo", když tam nikde nic otáčivého nevidím, ale budiž :D , líbí se mi to. Možná by to mohlo nahradit moje pomalu se rozpadající petry.
Pan prodejce je tedy ochotný odpovídat na dotazy a vynést svoje zboží do nebe? :D
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od Hans »

Ano, pan prodejce je velmi přičinlivý. Dokonce mi o dva dny později volal, že rovná kamna do auta a pokud už jsem se rozmyslel, tak je můžu mít přímo expres :-) V každym případě dám spíše na Timothyho, ono každej prodejce toho napovídá...

Pokud jde o zkratku "turbo," řekl bych že byla zneužita už i výrobci kotlů a že sama o sobě nic otáčivého nutně neznamená. Těžko teda říct co je na kamnech turbo, ale pořád je to jistě lepší než kdyby byla třeba ultimativní á la Horst :-D

Honza
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od Tim »

Ahojky pánové ,
tahle diskuse míchá hrušky s jablkama
nejprve klemsa ,nejsou to žádná kamna ale kotel ve kterém je jako nosné médium klasicky voda a je napojený na radiatorový systém,má otáčivý rošt a je uzpůsoben na spalování pilin.Je to dost náročný zařízení má i specialni roš.Dále nebudu rozvádět
Piliňáky máme dva druhy s pláštěm a nebo jednoduší verze neplášťované,u obojích se piliny pěchují do bubnu kde se vkládá při pěchováni otvorem na zatápění kulatina cca 8cm a na ni se staví další kuláč také asi cca 8cm v průměru a celý buben se napěchuje pilinama,po napěchování se kulatiny opatrně vytáhnou aby zůstal průchozí kanálek.Buben se bud vkládá do pláště a nebo se staví na stojan a pouze se nasazuje víko.Zapalují seve vodorovném kanálku.Pokud máme pilny správné vlhkosti a dostatečně napěchováno tak je výdrž hoření prijatelná a buben pěkně vyhoř í,ovšem pokud je špatná vlhkost pilin a málo napěchováno tak se zasype odtahový průduch a kamna díky tomu bouchají a proud žhavých pilin vylétne zatápěcím otvorem ven.
závěrem piliňáky mají velmi dobrou výhřevnost ale také jsou to jedny z nejnebezpečnějších kamen co do požární bezpečnosti.Byli v truhlánách hodně používány ale taky měli na svědomí spoustu vyhořelých dílen
osobně mám vyzkoušený oboji a ani jedno nestojí za to se tím vůbec zaobírat
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od miru01 »

Jám myslím, že to co má ten chlapík z Belgie jsou také piliňáky, jen v litině a tu trubku tam mají stabilně namísto české verze s dusáním kolem klacku, který se pak vytáhne, takže se tam nemá co zasypat a bouchat, jsou moc pěkné.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od JanB »

S tou litinou si nejsem úplně jistý, ty belgická kamna možná, ale u těch španělských turbokamen je celková váha okolo 20kg....to bude spíš jen plechový sud.
Za jak dlouho se to propálí?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 8 hostů