Stojanova vrtačka

Vše co se týká truhlářského řemesla.
štefan
Příspěvky: 28
Registrován: 24 čer 2015, 08:50

Re: Stojanova vrtačka

Příspěvek od štefan »

Tiež som "šťastným" majiteľom krámu s nálepkou FERM. Funguje presne ako píše predchodca. Ale vzhľadom na to že ju používam len veľmi príležitostne, zatiaľ ju neriešim. Na serióznu prácu to ale ani zďaleka nie je.
tomas0712
Příspěvky: 15
Registrován: 08 lis 2010, 12:00

Re: Stojanova vrtačka

Příspěvek od tomas0712 »

Já jsem se čínskou stojanovku kupovat neodvážil. Dvě jsem měl možnost si osahat a kromě výše zmiňovaných vůlí (vřeteno/pinola)mi vadilo i to, že celá konstrukce pruží a při trošku větším přítlaku se to začne křivit.

Nákup staré fabrické vrtačky je běh na dlouhou trať, a ty za rozumnou cenu mi vždycky někdo vyfouk před nosem, takže jsem nakonec poměrně levně koupil stojánek na vrtačku od nářadí Havířov, je to ještě poctivá výroba, cca 16 kg oceli a litiny a naprosto žádné vůle! Tyhle stojánky se před rokem daly vydražit pod tisícovku :D
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Stojanova vrtačka

Příspěvek od mari_001 »

Já jsem měl také tu malou, a šla z dilny, když se zatlačilo na sukovník ta se to celé začalo kroutit... také má malé vyložení... takže nikam do plochy se nedá dostat. Já mám půjčenou od budoucího tchána pořádnou, jediná vada je že chybí hřeben a ten stoleček není nejlehčí, takže nastavování stolku je komedie...dal jsem ji na kolečka a super, nepřekáží a funguje;) Foto je když jsem předělával strop;)
Přílohy
DSCF0592.JPG
DSCF0592.JPG (98.43 KiB) Zobrazeno 11868 x
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stojanova vrtačka

Příspěvek od hylopetes »

Hreben by sel udelat. Staci zavitova tyc, nejaka preklizka na uchyceni, par maticek a bateriova vrtacka na rychly posun.
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Stojanova vrtačka

Příspěvek od mari_001 »

Ty jo, nevím jak to myslíš, už jsem nad tím přemýšlel, několikrát, ale nic jednoduchého a funkčního jsem nevymyslel:/ budu vděčný za jakýkoli nákres;)
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Stojanova vrtačka

Příspěvek od werdio »

Mari, vrtačka je okej, ale co ten chlív na zemi? :-D
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Stojanova vrtačka

Příspěvek od mari_001 »

Psal jsem že je to z doby když jsem předělával strop;)
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Stojanova vrtačka

Příspěvek od werdio »

jo tak :-)
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stojanova vrtačka

Příspěvek od hylopetes »

Zkusim to rychle popsat.

Na tyci dole bych udelala z preklizky napevno objimku. Na leve strane by ta objimka mela dolik. Klidne vyplneny ocelovym platkem, tak aby se tam v tom volne pohybovala zavitova tyc.

Tesne pod stolkem, tam kde konci zelena a prechazi v tyc, tak tam bych dala dalsi objimku. Ta by se pohybovala po tyci volne a mela by nalevo otvor pro zavitovou tyc. Zaroven v te objimce by byla zespoda matka.
Kdyby to neklouzalo po tyci, muze objimka byt treba z plechu nebo muzes pridat loziska jako kolecka.

Stacilo by zvrchu tocit (vrtackou) a otacet zavitovou tyci. To by nadzvedavalo objimku a ta objimka by vozila stul.
Bylo by to takove trosku navolno (melo by byt, aby sel stul trosku natacet), ale pevne verim, ze by to uneslo cely stul. Zavitova tyc se dela i kalena a maticka aspon 8.8. Prumer 10 nebo 12?

Kdyz to zkombinujes s timhle izzyho vynalezem (otocenym o 90 stupnu), tak by to mohlo byt uplne dokonale :)

https://www.youtube.com/watch?v=ew68Y18E88U
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Stojanova vrtačka

Příspěvek od miru01 »

hřebeny se vyrábějí a prodávají v metráži, třeba tady http://www.teatechnik.cz/ozubene-hrebeny/
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 11 hostů