poradíte s čepem?

Vše co se týká tesařského řemesla.
Odpovědět
iva*k
Příspěvky: 29
Registrován: 17 bře 2009, 11:28

poradíte s čepem?

Příspěvek od iva*k »

Prosím někoho sběhlého v tesařském řemesle, jestli by neporadil úplnému začátečníkovi :oops: se začepováním sloupu domečku do přeplátovaných fošen podle obrázku.
Sloupy mají dole něco přes 20 cm v průměru, fošny jsou širší, a já bych ráda, aby ve vnitřním rohu místnosti trochu vyčnívaly z hliněné omítky, proto bych je ráda umístila posunutě proti středu plátu, ale nevím o kolik to jde, tedy
1) kolik cm dřeva má zbýt ke kraji fošny
2) a vlastně nevím jak velký má být čep
3) díra na čep má jít skrz naskrz i spodní fošny, anebo v ní má zůstat "dno" ? (fošny budou ležet na odvodněném hrubém štěrku a kamenech)
Díra pro čep se asi seká dlátem, tedy myslím z ručních nástrojů?
Děkuji!
nacrt1.jpg
nacrt1.jpg (134.05 KiB) Zobrazeno 20826 x
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: poradíte s čepem?

Příspěvek od Martin »

Koukám,že ten obrázek tam není celý,takže je tam napsáno:Nejtenčí místo;třeba 35mm
Obrázek
Myslím,že takhle by to mělo jít.Třeba to skoukne Honza jako tesař a nějak to napřipomínkuje.
Jinak tu díru: udělejte do kraje dva řezy pilou a pak to po létech odsekejte.Jak se dá to přeplátování přes sebe tak vznikne pěkná díra pro čep.Podle mne by stačil tak 10x10 cm.
Morčez!
iva*k
Příspěvky: 29
Registrován: 17 bře 2009, 11:28

Re: poradíte s čepem?

Příspěvek od iva*k »

Rozumím, to vypadá že by to drželo a je to i jednodušší na udělání, díky Martine! Se zatížením by to nemělo ujíždět... pěkná skládačka. A sloup by byl krásně posunutý dovnitř, akorát nebude podepřený po celé ploše, ale to snad neva, chyběl by jen kousek... tohle řešení se nám moc líbí, co na to tesaři?
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: poradíte s čepem?

Příspěvek od Martin »

Však je jen na Vás,kde si ten čep na ploše sloupku uděláte ;)
Morčez!
iva*k
Příspěvky: 29
Registrován: 17 bře 2009, 11:28

Re: poradíte s čepem?

Příspěvek od iva*k »

No jo, to je pravda, ale kdybychom ho udělali výstředně, tak zas sloupek nebude koukat v rohu z omítky... a to já bych ráda. No ale to už je prkotina, to nějak domyslíme. Dík!
Jan
Administrátor
Příspěvky: 101
Registrován: 13 bře 2009, 17:03
Bydliště: Merboltice
Kontaktovat uživatele:

Re: poradíte s čepem?

Příspěvek od Jan »

Ahoj Martine a Ivo, no já jen tak do tesařiny fušuju. Myslím si, že Martin to vymyslel moc pěkně, takhle vám to Ivko nespadne :D . Napadlo mě ještě použít do rohu pásek, tím se podepře i zbytek patky sloupku. Přikládám náhled dvou variant.
Tvůj domeček máme trochu víc z ruky, ale když se to podaří nějak vymyslet, tak rádi se Zuzankou přijedeme. A děkuju ti za odpověď na vlnu (ve virtuální čajovně).
Přílohy
pasek.jpg
pasek.jpg (16 KiB) Zobrazeno 20721 x
iva*k
Příspěvky: 29
Registrován: 17 bře 2009, 11:28

Re: poradíte s čepem?

Příspěvek od iva*k »

Děkujeme Honzo za radu s páskem, uvidíme jak se nám bude dařit praktické provedení...
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: poradíte s čepem?

Příspěvek od Martin »

Prohlídni si Ivo tyhle stránky,myslím že je to tam moc pěkně nakreslené http://www.tfdesign.cz/index.php/konstrukce
Morčez!
iva*k
Příspěvky: 29
Registrován: 17 bře 2009, 11:28

Re: poradíte s čepem?

Příspěvek od iva*k »

Díky za odkaz, Martine, stránky znám ale dlouho jsem na ně nekoukala a spoje tam mají fakt hezky!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů