Čištění litěných stolů

Vše ostatní, co se nehodí do zadaných témat.
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Čištění litěných stolů

Příspěvek od miru01 »

Ahoj, chtěl bych poprosit o radu zkušené, čistili jste někdo litěný povrch od rezu na stroji co má podélné vlnky (manšestr)?
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Čištění litěných stolů

Příspěvek od truvan »

Připojím se to by mě taky zajímalo+ jak na zalehlé posuvné uložení na tyčích+jak všeobecně na lišku na truhlářských mašinách co stály někde spostu let a jsou kompletně zarezlé :?
Míru zdar
práci čest
kiwi
Příspěvky: 106
Registrován: 01 úno 2010, 16:11

Re: Čištění litěných stolů

Příspěvek od kiwi »

Co se týká odstraňování rzi tak mám zkušenost akorát s litinovýma hoblíkama. To se mi nejlíp dělá pomocí elektrolytického odrezování. Do kýblu dám vodu s prací sodou do ní dám hoblík. Vezmu autonabíječku hoblík připojím na mínus na plus dám elektrodu (nějakej kus železa) a strčím ji do kýblu taky. Pak zapnu a už jenom čekám než je rez pryč. Akorát si nedovedu představit jak bych dal do kbelíku celou mašinu ;) , takže v tomto případě je tenhle postup asi k ničemu.
Jinak k tomu prvnímu dotazu, asi bych zkusil pěkně ručně ocelovou vlnou podél manšestru, pokud by to nešlo asi bych zkusil nějaký chemický odrezovač
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Čištění litěných stolů

Příspěvek od truvan »

Jo na malé věci to jde,ale jak na dvoumetrovou kulatinu pr.40mm zarostlou v pouzdru !!!!
ted babo raď :geek:
Míru zdar
práci čest
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Čištění litěných stolů

Příspěvek od miru01 »

Kdysi jsem viděl tuším na youtube jak někdo měl celou desku z nějaké frézy na řetězové kočce a ponořoval to do kádě zhruba velikosti jako se u nás prodávají ryby a prováděl také elektrolýzu.
Malé věci topím v roztoku kys. citronové, jde to pomalu ale celkem pěkně a vytváří to na povrchu pěknou černou patinu, ale zkoušel jsem takhle rozebrat čep na kterém bylo malé pouzdro, sice se to krásně všechno odrezilo, ale dolu jsem to pouzdro stejně nedostal ani stahovákem.
Ona ta chemie pěkně rozpustí i tu rez co je v pórech a to žádná vlna ani kartáč nedovede. U té kulatiny bych to asi očistil co to dá a pak vydatně zaléval olejem, popř. brzdovkou a čekal.
kiwi
Příspěvky: 106
Registrován: 01 úno 2010, 16:11

Re: Čištění litěných stolů

Příspěvek od kiwi »

Pouzdro na kulatině bych zkusil celkem osvedčený způsoby jako zalití wédéčkem, pak třeba zkusit ohřát , nebo naopak použít chladicí sprej. A samozřejmě když to nejde silou tak to půjde větší :D
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Čištění litěných stolů

Příspěvek od miru01 »

kiwi píše:Co se týká odstraňování rzi tak mám zkušenost akorát s litinovýma hoblíkama. To se mi nejlíp dělá pomocí elektrolytického odrezování. Do kýblu dám vodu s prací sodou do ní dám hoblík. Vezmu autonabíječku hoblík připojím na mínus na plus dám elektrodu (nějakej kus železa) a strčím ji do kýblu taky. Pak zapnu a už jenom čekám než je rez pryč.
Můžu se zeptat jaký proud do toho roztoku pouštíš, lišil by se kdybych utopil něco většího?
kiwi
Příspěvky: 106
Registrován: 01 úno 2010, 16:11

Re: Čištění litěných stolů

Příspěvek od kiwi »

Používám obyčejnou trafo nabíječku na autobaterky co dá asi 5A, ale podle ampérmetru tam jde míň. Velikost proudu se taky liší podle vzdálenosti odrezovanýho dílu a elektrody.
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Čištění litěných stolů

Příspěvek od truvan »

:idea:
díky jen houšt :idea:
Míru zdar
práci čest
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Čištění litěných stolů

Příspěvek od Hans »

Hodně někdy pomůže petrolín, je řídkej, takže dokáže vzlínat do nejmenších štěrbin, přitom je mastnej, takže ty štěrbiny i trochu promázne (do odpaření). No a celkově dokáže uvolnit všelijaký rezatý tentononce, například onehdy jsem s tim rozhýbal motor co s nim nešlo hnout ani hasákem - napatlal jsem hřídel, nechal navzlínat do ložiska, nechal dvacet minut být a pak to šlo podstatně líp.

Jinak na rezatý stoly používám naftu, nechám ji působit a pak dojedu ocelovým kartáčem nebo scotchbridem, ale to už jsem tu asi psal.

miru01, jestli děláš stůl tý Jesanky, tak ten jsem pomocí nafty a oceláku vyřídil za čtvrt hodiny :-)

Honza
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti