Sumitsubo

Příspěvky k japonským pilám, dlátům, ručně kovaným nástrojům a podobně.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Sumitsubo

Příspěvek od Martin »

Další šikovný pomocník.Na obrázku spolu s tuší.Rovná čára až 15 m délky:
Obrázek
Po otevření je vidět "houbičky" ,na které se nalije tuš.
Obrázek

Obrázek
Takhle to funguje na nesámovaném a nehoblovaném prkně:
Obrázek
U spodní čáry jsem šňůru dost napnul a tak se nedostala do všech míst(viz světlejší,tenčí čára).Na tu vrchní jsem vlastně nenapínal vůbec.Jenom jsem to řádně odtáhnul a švác ho.
Detail linky na hoblovaném smrku.Trošku mi to ještě "cáká" :oops: :
Obrázek
A tohle už by se snad dalo použít ve výtvarném umění:
Obrázek
Morčez!
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Sumitsubo

Příspěvek od Petr »

Ahoj Martine, chtel jsem se te zeptat, jak jsi spokojeny po case s tim sumitsubo? Rad bych si ho taky poridil, protoze vzdycky kdyz rezu fosny, tak nadavam jak spacek, ze se s tim musim otravovat. Chci se zeptat, jestli z toho netece ten inkoust, jak rychle to vysicha, spotreba inkoustu, a celkove jestli to stoji za to. Premyslel jsem taky, ze bych si objednall jenom spagat a ten inkoust a zkusil si vyrobit tradicni sumitsubo podle obrazku na internetu, ale bojim se, ze bych byl porad pocakany inkoustem. :mrgreen:
tady jsem nasel pekny navod na pouzivani sumitsubo a porovnani tradicniho s modernim:
http://toolsfromjapan.com/wordpress/?p=458
ピーター 大工
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Sumitsubo

Příspěvek od Martin »

Shinwa je šikovný pomocník.Musí se s ním trochu umět.Ale o tom jsem psal v příspěvku o pile kobiki.Tuš z toho vytékat nemůže,protože je nasáklá do houbičky.Houbička je zavřená,tak vysychá dost pomalu.Asi po 14-ti dnech nepoužívání už to linku spíš nedělá.Ale řekl bych,že je to způsobené zhoustnutím tuše,protože jak se do toho kápne(!!) voda,tak to funguje.A tím jsem vlastně naznačil výhody proti tradičnímu sumitsubu.Jo teď mě ještě napadlo:dobré je samonavíjení šňůrky a poslední "vychytávka" je "brzda" provázku,která Ti umožní použít to jako olovnici.Moc jsem tohle ocenil v poslední době hned dvakrát.Poprvé při dělení kulatin,to jsem na obou koncích udělal svislici jdoucí středem a pak to spojil a rozříznul kobikou.A podruhé u Ivy na slaměnce při stavění sloupů z kulatiny(tady se vodováha fakt nechytala ;) ). Jsou od tuše trochu špinavé dva prsty,ale jde to dobře umýt vodou.
Morčez!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů