Ocelový trojúhelník s příložníkem a stupnicí

Příspěvky k japonským pilám, dlátům, ručně kovaným nástrojům a podobně.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Ocelový trojúhelník s příložníkem a stupnicí

Příspěvek od Petr »

stefanos689 píše:Pokud to nekoho jeste zajima, tak ten tesarsky trojuhelnik Swanson maji tady:

http://www.naradi-praha.cz/meridla/swan ... y-uhelnik/
Ahoj, díky za ten odkaz.
To je přesně ten co mam doma i já a můžu ho vřele doporučit - nemá chybu.
Tady jsem natočil malou ukázku použití.
https://www.youtube.com/watch?v=3Be4PF7tDvw
ピーター 大工
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Ocelový trojúhelník s příložníkem a stupnicí

Příspěvek od Tim »

Tak jsem narazil při prohlížení na tohle téma a ještě jednou zkusím přispět vlastní zkušeností .Před časem jsem si koupil tady na cestě dřeva tenhle úhelník http://www.cestadreva.cz/images/merici- ... helnik.jpg .můžu říct jenom že v současnosti můj nejčastěji používaný /a že jich mám,viz tohle vlákno/,velice příjemný do ruky velmi přesný velice dobře čitelná stupnice a má optimální velikost,samozřejmě řemeslné zpracování super .A i cena je hodně příznivá.

tim
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Ocelový trojúhelník s příložníkem a stupnicí

Příspěvek od Hans »

Já bych si dovolil taky přispět svou zkušeností. Předně bych řekl, žes měl celkem štěstí na dobrej kus. Hned po rozbalení mi úhelník letěl o desetinu až dvě, o přesnosti nelze vůbec hovořit. Od té doby už tyto věci kupuju zásadně osobně a kontroluju ještě v prodejně před zaplacením i za tu cenu, že je dražší než v eshopu. Neboť jistoty nejsou žádné.

Stejně křivej byl i ten malej japonskej úhelník, takže teď leží v koutě hanby spolu s timhle Vogelem. Na přesnou práci se nehodí a na tesařinu je lepší Swanson, tak co s nima, žejo...

Vím, vhodným poklepem se to dá narovnat, ale... jen to svědčí o tuhosti konstrukce. Pokud by se to podařilo takto narovnat, tak by to stejně lehce úhel zase ztratilo.

Nejvíc se mi osvědčil úplně obyčejnej úhelník s posuvnou stupnicí za dvě stovky, dělám s ním všechno a je opravdu přesnej, neprosvítá ani při přiložení ke strojařskýmu úhelníku. Přičítám to tomu, že je to zkrátka na přesnou míru obrobený, kdežto ty ostatní jsou jaksi v rohu snýtovaný apod. a tak to nemá jak pořádně držet, nemluvě o tom že samotné nýtování může zkřivit ten úhel, jakkoliv byl ve výrobě dobře připraven.

Honza
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Ocelový trojúhelník s příložníkem a stupnicí

Příspěvek od werdio »

čoveče, 1-2 desetiny na 30cm? To má ultra ostrá tužka v lince menší přesnost..to fakt jedeš takovou strojařinu u dřeva?
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Ocelový trojúhelník s příložníkem a stupnicí

Příspěvek od Hans »

Strojaři jedou ve stovkách a menších :-) Samozřejmě záleží na situaci. Když mi na něčem zrovna moc nesejde, tak vezmu úhelník co mam zrovna po ruce. Když ale orýsovávám čep, tak místo tužky řežu nožíkem a tam už se to pozná. A nedovírá to pak.

Jasněže dřevo snese hodně, ale proč si vědomě vnášet zbytečnou nepřesnost, když to neni nutný?

V každym případě cílem mojeho příspěvku bylo jen sdělit poznání, že tyto úhelníky bohužel nejsou zaručeně přesnější než ty levné žluté z bau. Neplánoval jsem rozpoutat diskusi o tom kdo jak měří. Mě to neživí a přesností su posedlej, což nemusí být nutně v souladu s komerční praxí, takže se nehádám.

Honza
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Ocelový trojúhelník s příložníkem a stupnicí

Příspěvek od Tim »

Takže ještě jednou,to co jsem o úhelníku řekl platí a platí taky to co jsem už tady taky dřív psal a to ,že cokoliv se vyrábí tak je to s určitou tolerancí a absolutní hodnoty můžeme používat pouze za určitých daných podmínek teploty a vlhkosti což je možné pouze v laboratorních podmínkách /většinou 20°C a 60%/.Takže jestli mi letí úhelník o desetinu na 300mm a budu ho používat při truhlařeni tak to vůbec nebudu řešit protože vlastnosti dřeva tuhle toleranci v praxi absolutně vylučují to co změříš v dílně jeden den ráno druhý den bude jinak mluvím o desetinových mírách.A větší rozměry pokud chceš mít zaúhlováno např rámy oken ,dveří,korpusy skříněk tak se měří úhlopříčka.Možná by jsi se divil ,že řežeš na pile na pravý úhel který jsi si nastavil podle strojařského úhelníku a na úhelník ti krásně sedí ale pokud by jsi použil metodu dvou desek říznutých na stejné rozměry a otáčel je na sobě a kontroloval jak ti sedí hrany a potom je zkontroloval ještě otočením vrchní stranu ku spodní straně asi by jsi tvůj strojní úhelník zahodil.

Chápu tě jestli jsi strojař tak jsi přesností posedlej ale taky každý strojař ví ,že platí toleranční tabulky ISO pro jednotný hřídel a jednotnou díru/to znamená pro vnější a vnitřní otvory/.

tim
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Ocelový trojúhelník s příložníkem a stupnicí

Příspěvek od Hans »

Takže ještě jednou - podstata informace z mojí strany byla ta, že tolik doporučovaný úhelník Vogel je zhruba stejně "přesnej" jako úhelníky z Bau, které ovšem stojí o nulu míň. To je zhruba všechno.

Honza
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Ocelový trojúhelník s příložníkem a stupnicí

Příspěvek od werdio »

do slova souhlasim s timem,hlavně s tím diagonálnim měřením!
a Valiku, ber to s humorem..tak si hodinář, no :-D Já jsem zase zemědělská míra..oboje špatně v truhlařině :-D ...ty nic neviděláš a mě nic nesedí :-D hau
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Ocelový trojúhelník s příložníkem a stupnicí

Příspěvek od mari_001 »

No za mě mají oba pravdu, Honza to moc přehání ale né zase moc. Už se mi taky nakupila spousta uhelníku, chtěl jsem vyzkoušet i vogel, ale byl jsem u Honzi a ukazoval mi to, a já bych se s tím taky nesrovnal za ty peníze. Mám teď úhelník za 150,- a je úplně přesnej, ale také jsem si ho v krámě vyzkoušel->dva neseděli ale do třetice všeho dobrého. Ale hlavně jde o to na co úhelník používáš, mám kinex a tím nastavuju, pokoc, kotouč v pile, pravítko u srovnávačky a tak dále, a představa že by ten úhleník o kousek kecal by mi fakt vadilo, ty nepřesnosti se načítaj, nepřesnej úhelník, nějaké smítko + tužka a najednou se nestačíš divit. Nic se nemá přehánět ale prostě úhelník má bejt co nepřesnější proto souhlasím s Honzou že přes net si ho nekoupím koor když vidím krabice vzadu v ppl :D
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Ocelový trojúhelník s příložníkem a stupnicí

Příspěvek od Tim »

Mari já to beru, ale aby jsi se za pár let nedivil až místo ppl budou lítat drony a balíček s úhelníkem ti hodí na dvůr.Budeš říkat zlatý ppl. :D

ale teď vážně pánové truhláře nedělají přesné stroje a nástroje,je to o tom poŕozumět dřevu mít k němu úctu bejt pokornej a hlavně si nemyslet ,že to bude podle vás . pokud dřevu neporozumíte trochu mu nenadběhnete a nebudete ochotný brát na vědomí ,že to dřevo bude mít poslední slovo ,že se stejně zkroutí ,ohne nebo praskne jak ono bude chtít tak je vaše veškeré snažení k ničemu.
vrzání schodů,rozevření čepových spojú viz mari a dveře,prohnutí dveří.....

Jo a abych nezapomněl nestrašme tady nějakou přesností všechny ty kutily a začínající kterých je tady většina ,kteří nemají odvahu se zapojit a bojí se udělat čáru aby to nebylo špatně,pro ty všechny platí řežte, hoblujte chlubte a hlavně to zkuste každej jsme něco uříznul špatně a většinou za to mohly ruce ne ten úhelník.Pokud se to nepovede vemte jiný prkno a příště tu bude lepší.Kdo nic nedělá nic nepokazí.

tim
Naposledy upravil(a) Tim dne 21 led 2016, 19:09, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů