HOBLICE?

Příspěvky k japonským pilám, dlátům, ručně kovaným nástrojům a podobně.
Odpovědět
Lukasjanecek
Příspěvky: 6
Registrován: 06 lis 2011, 19:06

Re: HOBLICE?

Příspěvek od Lukasjanecek »

Kreslil jsem to v Rhinošovi. (Rhinoceros 4.0). Jsem levak.Ted jsem to jeste trosku predelal.Jsem amater a asi na te hoblici bude spousta chyb ale me to bude stacit.Predtim nebylo nic.Jestli me to pohlti uplne tak udelam neco poradneho naveky:-)
Hoblice uprava.jpg
Hoblice uprava.jpg (28.89 KiB) Zobrazeno 23023 x
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: HOBLICE?

Příspěvek od Martin »

Ještě zkoukni ten crochet.Myslím,že takhle by moc nefungoval a ještě by překážel.
Morčez!
Lukasjanecek
Příspěvky: 6
Registrován: 06 lis 2011, 19:06

Re: HOBLICE?

Příspěvek od Lukasjanecek »

To je ten ohnuty kus dreva na konci?:-)Moc tomu nerozumim. Delal jsem to podle nejake anglicke knizky o hoblicich The wokrbench book a daval na tu hoblici vse co mi pripadalo potrebne.Ale nebude tak velky.Budu ho urcite zmensovat na max. tlostku desky cca 40mm.Delku taky mensi.Toto jedine bylo cca.
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: HOBLICE?

Příspěvek od Martin »

Už to sem dávám sice podruhé,ale tady je sken originálu http://images.nypl.org/index.php?id=1601594&t=w
Morčez!
Lukasjanecek
Příspěvky: 6
Registrován: 06 lis 2011, 19:06

Re: HOBLICE?

Příspěvek od Lukasjanecek »

Jojo, tuto starsi knizku v pdf mam stahlou taky celou,Roubo mam taky projite cele.Jak rikam, daval jsem tam vse co mi pripadalo pro me nejpritazlivejsi a pro me nejsnaze vyrobitelne.:-)Ale dekuji za inspiraci:-)
Forest
Příspěvky: 1
Registrován: 05 led 2013, 22:19

Re: HOBLICE?

Příspěvek od Forest »

Ahoj,Martine mohl bych taky požádat o zaslání plánů hoblice? E-mail : DJforeja@seznam.cz
Jsem ještě učeň a v mé domácí dílně kterou zakládám mi chybí hoblice,tak bych si ji chtěl sám udělat. Dík ;)
krokus
Příspěvky: 184
Registrován: 29 led 2010, 19:55

Re: HOBLICE?

Příspěvek od krokus »

H3.jpg
H3.jpg (19.43 KiB) Zobrazeno 21724 x
Konečně hotovo. Délka 220cm, šířka 60cm, výška 87cm, váha 198kg, dub letní.
modehnal
Příspěvky: 23
Registrován: 09 zář 2013, 16:09
Bydliště: Praha, Brno, Jindřichův Hradec

Re: HOBLICE?

Příspěvek od modehnal »

Dobrý den, mám prosím dotaz. Začínám ze zájmu pokukovat po hoblici a to mě dovedlo na tento web. Mám jednu klasickou hoblici ve stodole. Je to hoblice malá velikosti, dosti nestabilní a rád bych si pořídil novou, případně udělal vlastní.

Jenom pořád moc nerozumím k čemu je ta klasická česká hoblice, kde jsou dvě utahovací místa, ale ani jedno neumožňuje přichycení dřeva jako je na francouzské grafice, nebo na hoblicích kde je svěrák v celé ploše uchycení a přitahuje se plochou k ploše, ať už ze strany, nebo zepředu, většinou vřetenem s dvojitým vedením.

Dá se prosím nějak připevnit na klasickou českou hoblici prkno podobným způsobem?
Případně mohu taky poprosit o tolik zmiňovaný plánek na hoblici :)

PS: pokud by měl někdo zájem, tak jsem v Photoshopu složil větší náhled staré francouzské grafiky.
Foto je zde: http://download.mo.cz/hoblice.jpg
krokus
Příspěvky: 184
Registrován: 29 led 2010, 19:55

Re: HOBLICE?

Příspěvek od krokus »

Moc hezky udělaná klasika, nebýt toho místa na broušení https://www.youtube.com/watch?v=U-3c5UNgDBo
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: HOBLICE?

Příspěvek od Petr »

Zdravim kolegove,
tak se musim podelit o moji radost. Uz pracuju v nasi firme pres rok a pul a teprve minuly tyden jsem se konecne dostal k tomu abych si vyrobil pracovni stul - "hoblici". Ona to v podstate neni klasicka hoblice ale ma vsechny jeji vyhody. Doted jsem delal na pracovnim stole MFT od festoolu a na tom se proste remeslo delat neda! Mluvim o klasickem hoblovani, praci s dlatky, rezani japonkama, nebo i strojni brouseni a kartacovani. Tento stul se totiz hrozne trepe a je lehounky takze se neda soustredit na praci. Proto jsem si vyrobil stul ze 4cm silne preklizky. Stul bude mit po dokonceni vahu cca 150kg. a je opravdu velmi stabilni a variabilni. Vysku jsem zvolil 895mm stejnou jako ma MFT od festoolu takze muzu delat na obou stolech delsi veci a pro klasicke prace kde je nezbytna stabilita vyuzit muj novy stul. Truhlarskeho sveraku se snad taky dockam kdyz budu sefa dost dlouho otravovat. :mrgreen:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ピーター 大工
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů